Hiperkeratozy - czym są?

Hiperkeratozy są bardzo powszechnym problemem występującym w obrębie stóp. Są to miejsca charakteryzujące się znacznym pogrubieniem warstwy rogowej naskórka. Zazwyczaj zmiany te występują w miejscach, które są obciążone przez ciężar naszego ciała. To naturalna reakcja obronna organizmu na działanie czynników drażniących. Problemy rogowacenia naskórka występują najczęściej na powierzchni podeszwowej i palcach stóp. Czasami mogą również występować na zewnętrznych krawędziach stóp.

Przyczyny

Przyczyny nadmiernego rogowacenia są bardzo różne i zaliczamy do nich zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Zewnętrzne to brak odpowiedniej pielęgnacji, czyli zaniechanie codziennego stosowania specjalnego kremu do stóp. Noszenie niewłaściwego obuwia jest bardzo często przyczyną powstawania takich zmian na stopach, rodzaj pracy też ma znaczenie. Osoby wykonujące prace stojącą są bardziej narażone na pojawienie się hiperkeratoz.
Wewnętrzne czynniki to zaburzenia hormonalne, cukrzyca, reumatyzm, nadwaga, choroby wątroby oraz nerek, deformacje kostne, płaskostopie.

Rodzaje

Zmiany związane z nadmiernym rogowaceniem mogą być bardziej rozległe – modzele lub typowo punktowe – odciski. Modzele to jedne z najbardziej powszechnych zmian skórnych powstających na powierzchni podeszwy stopy, w wyniku nadmiernego ucisku, czy tarcia. Jak rozpoznać modzel? Jest to owalna, spłaszczona masa o żółtym kolorze. Zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych, ale może pojawić się uczucie dyskomfortu, które mija podczas spoczynku. Średnica modzeli może wynosić od kilku milimetrów do kilku centymetrów. W odróżnieniu od odcisków nie posiadają czopa rogowego. Odcisk z kolei to bolesne, punktowe zrogowacenie, powstałe w wyniku ucisku lub tarcia. Posiada czop rogowy, który sięga głębszych warstw skóry. Przez to podrażnia zakończenia nerwowe i powoduje ból. Może występować na różnych częściach stopy, często są to wyniosłości kostne czy stawowe.

Profilaktyka

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry oraz systematyczne ścieranie i złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Aby usunąć mechanicznie martwy naskórek należy użyć odpowiednich tarek do stóp lub odwiedzić gabinet podologiczny. Tam specjalista podolog zajmie się odpowiednio naszymi stopami, dodatkowo zaleci środki do stosowania domowego.

https://podologwwarszawie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here