Ciało człowieka to perfekcyjnie działająca maszyna. Wykształcone komórki, tkanki i układy pozwalają organizmowi na realizowanie procesów, które umożliwią mu przeżycie. Do podstawowych funkcji fizjologicznych zalicza się oddychanie, odżywanie, poruszanie się, zdolność do reagowania na bodźce, wydalanie zbędnych produktów przemiany materii oraz rozmnażanie. Ostatni z procesów pełni szczególną rolę z punktu widzenia biologii – potomstwo jest bowiem konieczne do przetrwania gatunków.

A wszystko zaczyna się tak…

Warunkiem powstania nowego życia jest połączenie komórek rozrodczych dwóch organizmów rodzicielskich. Podczas procesu płciowego plemnik i komórka jajowa tworzą zygotę, z której powstaje zarodek a z biegiem czasu kompletny organizm. Ponieważ miejscem rozwoju nowego istnienia jest ciało kobiety, za stworzenie dogodnego środowiska dla zarodka odpowiada komórka jajowa. Gromadzenie w niej substancji zapasowych odpowiadających za odżywienie embrionu to zaledwie jedno z wielu przystosowań ovum do pełnienia funkcji rozrodczych. Pozostałe fakty o komórce jajowej są równie niesamowite!

Długie oczekiwanie na swoją kolej

Zdolność do posiadania potomstwa determinowana jest już w czasie życia płodowego. Prekursorami dla żeńskich gamet są pierwotne komórki jajowe, które powstają bardzo wcześnie, bo w okresie zarodkowym. W momencie narodzin przyszła kobieta posiada około 2 milinów pierwotnych komórek jajowych, które oczekują w pęcherzykach jajnikowych na moment, w którym dziewczynka stanie się dojrzała płciowo. Liczba komórek, które mają dojrzeć do możliwych do zapłodnienia owocytów zmniejsza się z wiekiem. Przed okresem menopauzalnym jest ich zaledwie 100.

Uda się nielicznym

Chociaż kobiece ciało zostało wyposażone w pokaźną liczbę pierwotnych komórek, które potencjalnie mogą dać początek nowemu istnieniu, tylko niewielka ich liczba ewoluuje we właściwe struktury. W każdym cyklu menstruacyjnym w etap dojrzewania wchodzi około 20 komórek. Przyjmuje się, chociaż liczba ta zależy od organizmu kobiety, że około 10 dnia cyklu 19 komórek degeneruje i ciało koncentruje się na przygotowaniu tej jednej, szczególnej komórki jajowej do zapłodnienia.

Bez zbędnej zwłoki

Pierwotne komórki jajowe czekają na szansę na rozwinięcie się przez wiele lat. To, ile żyje komórka jajowa gotowa do zapłodnienia może być w obliczu tak długiego oczekiwania dość zaskakujące. Kobiece ciało utrzymuje wykształcone ovum jedynie przez 1-2 doby. Jeśli w tym czasie do wnętrza komórki jajowej nie wniknie plemnik ta ważna struktura obumiera.

Wszystkie znane nauce fakty o komórce jajowej niezbicie dowodzą, że pełni ona kluczową rolę w procesie rozrodczym. Wiedza o tym ile żyje komórka jajowa oraz jak została przez naturę przystosowana jest pomocna w planowaniu ciąży. Informacje w tym zakresie warto poszerzać zwłaszcza w obliczu problemu społecznego, jakim jest niepłodność. Na szczęście, dzięki dynamicznemu rozwojowi nauki w nowoczesnych klinikach specjaliści są obecnie w stanie nie tylko diagnozować, ale również skutecznie leczyć niepłodność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here