Skórzane kurtki są modne od wielu sezonów i nic nie wskazuje na to, by kiedyś miały odejść w zapomnienie. Co prawda, fasony się zmieniają, ale materiał pozostaje jednym z ulubionych tworzyw projektantów. Kurtki tego typu zawsze uchodzą za modne, interesujące i stylowe. Dodają seksapilu i po prostu cieszą oko. Słowem: jest w nich coś wyjątkowego. I to coś utrzymuje się bardzo długo, gdy skórzana kurtka jest właściwie zadbana. Co robić, by zachować ją w dobrym stanie na lata?

To nie kurtka na trudne warunki

Na dobry początek warto zdać sobie sprawę z tego, jaką rolę powinna pełnić odzież skórzana. Mimo że potrafi ona kosztować wiele, to zdecydowanie nie jest to ubranie, które jest w stanie znieść trudne warunki atmosferyczne. W tym wypadku wyższa cena nie oznacza większej użyteczności. Wręcz przeciwnie. Płacisz przede wszystkim za styl i jakość materiału. Wytrzymałość takich kurtek jest niestety bardzo niewielka.

Jak dbać o skórzaną kurtkę? Nie zakładaj jej, gdy nadciąga ulewny deszcz, bo przemoczenie najprawdopodobniej zmieni jej proporcje. Unikaj też zbyt mocnego nasłonecznienia – jeżeli jest wyjątkowo ciepły dzień jesieni lub wiosny, lepiej włożyć coś innego. Uważać trzeba również na mrozy. Jeśli zaczyna padać śnieg i słupek rtęci zbliża się do zera, kurtka skórzana powinna iść do szafy. Wiele szkód może też narobić kurz. Gdy wniknie w materiał, trudno będzie oczyścić ubranie.

Z dala od grzejników

Jeżeli jednak zdarzy się, że Twoja skórzana kurtka przemoknie, pamiętaj, by nie suszyć jej na kaloryferze. W takim wypadku najlepiej powiesić ją na wieszaku i czekać aż wyschnie w pokojowej temperaturze. Zarówno zimno, jak i ciepło mogą mocno zniekształcić krój. W dodatku nierówności kaloryfera mogłyby się odbić na materiale.

Impregnowanie skóry

Droższe kurtki wykonane z prawdziwej skóry powinny być impregnowane. W tym celu możesz wykorzystać odpowiednio dobraną pastę lub aerozol. Co znaczy, że środek ma być dobrze dobrany? Mianowicie to, że trzeba go dopasować do rodzaju skóry. O tę kwestię najlepiej zapytać sprzedawcę. Bardzo możliwe, że sklep będzie też dysponował takimi środkami i będziesz mógł je kupić od razu podczas płacenia za kurtkę. Inaczej zachowują się kurtki nubukowe, a inaczej skóra licowa, mat nie jest taki sam jak materiał błyszczący itd. Słowem, dobór środka jest bardzo ważny. Uważaj też na kolorowe pasty, by przypadkiem na brązowej skórze nie powstały czarne smugi.

Uwaga na otarcia

Do listy rzeczy, na które trzeba uważać dorzućmy także otarcia. Jeśli chcesz zadbać o skórzaną kurtkę, unikaj noszenia toreb, które mogłyby się ocierać o nią podczas chodzenia. To prosty sposób na przetarcia i trwałe uszkodzenie delikatnego materiału. Dotyczy to zarówno kurtek damskich, które łatwo poocierać torebką, jak i męskich, gdy facet chodzi z torbą od laptopa przewieszoną przez ramię.

Wieszaj kurtkę skórzaną na wieszaku

Delikatnej skórze szkodzi także upływ czasu, zwłaszcza, gdy kurtka jest powieszona w niewłaściwy sposób. Co znaczy niewłaściwy? Przede wszystkim bez odpowiedniego wieszaka. Jeżeli powiesisz ją na haczyku za sam materiał, wystarczy kilka godzin, by powstało odkształcenie. Na szczęście krótkotrwałej deformacji zwykle można się pozbyć, odkładając odzież „przepisowo”. Najskuteczniej zadbasz o kurtkę wieszając ją rozłożoną na osobnym wieszaku, który ją częściowo wypełni. Jeśli chowasz kurtkę na cały sezon, unikaj luźnego rzucania jej do szafy, bo, gdy zechcesz po nią sięgnąć po ziemie może Cię czekać niemiła niespodzianka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here