Niecierpliwie oczekujesz dwóch kreseczek? Czujesz się inaczej niż zwykle i zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży? Jeśli staracie się o dziecko, zapewne Twoja wyobraźnia robi swoje i usilnie wypatrujesz ciążowych symptomów. Niektóre kobiety twierdzą nawet, że niemal od razu wyczuły, że doszło do poczęcia. Niestety, organizm nie zawsze wysyła wyraźne sygnały i zdarza się, że przyszła matka odwiedza lekarza nawet kilka miesięcy po zapłodnieniu. Podpowiadamy zatem, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży i kiedy można się ich spodziewać.
Zanim zrobisz test – plamienie implantacyjne
Według producentów, najczulsze testy dostępne w aptece mogą wykryć ciążę nawet od dziesiątego dnia po zapłodnieniu. Warto jednak pamiętać, że moment poczęcia nie musi być tożsamy z datą ostatniego współżycia – plemniki mogą przetrwać nawet 5 dni i dopiero później zapłodnić komórkę jajową. Dlatego zanim ujrzysz dwie kreseczki na teście, możesz sama rozpoznać pierwsze objawy ciąży. Już po sześciu dniach od poczęcia możesz bowiem zauważyć plamienie implantacyjne, świadczące o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy.
Śluz inny niż zwykle
Po zapłodnieniu ścianki pochwy zaczynają się pogrubiać, co może zmienić wygląd wydzieliny z dróg rodnych. Jednym z pierwszych objawów ciąży może być kremowy lub mlecznobiały śluz, zwłaszcza jeśli do tej pory miał zupełnie inną konsystencję i kolor. Ten symptom zwykle dostrzegają głównie kobiety, które dobrze znają swój organizm i monitorują cykl za pomocą metody objawowo-termicznej.
Podwyższona temperatura
Jeśli podczas obserwacji cyklu mierzysz swoją temperaturę, zapewne szybko zauważysz lekko podwyższoną temperaturę, która utrzymuje się dłużej niż zwykle. Pierwszym objawem ciąży może być lekki stan podgorączkowy (37°C), trwający do trzech tygodni po zapłodnieniu.
Powiększone piersi
Tuż po poczęciu w organizmie kobiety zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne, które dają o sobie znać między innymi przez powiększenie biustu. Jeśli Twoje piersi z dnia na dzień stają się coraz cięższe, pełniejsze i bolesne, mogło dojść do zapłodnienia. To jeden z pierwszych objawów ciąży, który pojawia się od szóstego tygodnia od poczęcia, choć wiele kobiet skarży się na tkliwość piersi znacznie wcześniej.
Częstsze oddawanie moczu
Zwiększone parcie na mocz może pojawić się już półtora miesiąca po zapłodnieniu – to kolejny symptom spowodowany działaniem hormonów. Później, w trzecim trymestrze, częstotliwość oddawania moczu będzie jeszcze większa, co ma związek z uciskaniem pęcherza moczowego przez powiększoną macicę.
Dolegliwości układu pokarmowego
Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Nie tylko osławione poranne mdłości mogą świadczyć o udanym zapłodnieniu. W drugim miesiącu ciąży możesz zauważyć również inne przypadłości – zgagę, zaparcia, wrażliwość na smaki i zapachy. Możesz mieć także nietypowe zachcianki i jeść potrawy, za którymi dawniej nie przepadałaś.
Permanentne zmęczenie
Czy wiesz, że hormon ciążowy progesteron może wywołać stan ciągłego zmęczenia? Już tydzień po zapłodnieniu możesz zauważyć, że osiem godzin snu to za mało. Jeśli wciąż czujesz się niewyspana, łatwo się męczysz i w ciągu dnia marzysz o drzemce, być może zaszłaś w ciążę.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży. Weź jednak pod uwagę, że niemal każdy symptom może mieć inny powód – plamienie może być oznaką owulacji lub skąpej miesiączki, parcie na mocz może świadczyć o infekcji pęcherza, a powiększone piersi mogą mieć związek z miesiączką lub zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego w razie wątpliwości zrób test ciążowy (apteczny lub laboratoryjny) i wybierz się do lekarza. Im wcześniej potwierdzisz swoje przypuszczenia, tym lepiej dla Ciebie i dziecka.