Dlaczego warto badać żyły i tętnice

Najwłaściwszym świadectwem troski o własne zdrowie jest odpowiednia profilaktyka. Składają się na nią zarówno regularne wizyty u lekarza, dbanie o zdrowy i higieniczny styl życia oraz regularne badania. Oprócz tych najbardziej podstawowych badań krwi warto także zdecydować się na badanie przepływu żył.

Badanie przepływu żył – co to takiego?

Żyły i tętnice to najważniejsze elementy układu krwionośnego, które odpowiadają za transport krwi w naszym organizmie. Wraz z krwią do wszystkich organów dostają się składniki odżywcze, a także tlen, jeśli więc zajdą w nich pewne nieprawidłowości, to może to skutkować czasem bardzo poważnymi konsekwencjami. Niestety żyły i tętnice z różnych przyczyn mogą mogą także chorować, co prowadzi ostatecznie do tego, że mogą powstawać w nich zatory, które uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi. Można to wcześniej zdiagnozować, decydując się na profesjonalne Badania żył.

Badanie przepływu żył polega na obserwacji przepływu krwi w żyłach i tętnicach za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego dodatkowo efekt Dopplera. Dzięki temu można dokładnie sprawdzić, czy w tym zakresie nie dochodzi to pewnych nieprawidłowości. Badanie to jest zupełnie nieinwazyjne, nie trwa długo, a może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Kto powinien zgłosić się na badanie żył?

Badania żył zleca się przede wszystkim osobom, u których istnieje podejrzenie zachorowania na takie choroby jak miażdżyca i choroba zakrzepowa żył. Może być ono także zlecone przez lekarza w innych przypadkach. Na profilaktyczne badanie żył może także zdecydować się każdy, kto chce skontrolować swój organizm pod tym względem. Badanie pozwala wykryć już wczesne zwiastuny poważnych chorób, nawet jeśli nie odczuwa się z tego powodu jeszcze żadnych dolegliwości. Niestety choroby żył i tętnic są obecnie jednymi z najczęstszych, jakie zdarzają się w starszym wieku i nie tylko.

Jakie choroby wykryje badanie żył?

Do najistotniejszych zalet tego badania należy zdiagnozowanie poważnych nieprawidłowości w żyłach i tętnicach, które mogą prowadzić do tak poważnych chorób jak udar, miażdżyca, zatorowość płucna czy zawał serca. Warto więc zdecydować się na nie wcześniej, aby tym samym w przypadku ewentualnych nieprawidłowości już wcześniej wdrożyć leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here