Jazda konna to bardzo szlachetny i ostatnimi czasy coraz bardziej popularny sport. Korzystnie wpływa na zdrowie, samopoczucie, ale również na sylwetkę, gdyż szacuje się, że godzina jazdy pozwala spalić od 300, nawet do 600 kcal! Jazda konna wymaga on każdego jeźdźca obrania odpowiedniej postawy, koordynacji ruchowej oraz odpowiedniej techniki. Jeżeli uda nam się połączyć ze sobą wszystkie te elementy nasze ciało na pewno nam za to podziękuje.
Jakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej?
Siedząc na koniu sprawiamy, że pracuje całe nasze ciało – zarówno górne, jak i dolne partie mięśni. Współpracując z koniem naszym zadaniem jest dopasowanie się do jego tempa, dlatego ciało wykonuje regularne, delikatne ruchy, które rozluźniają ciało i mobilizują je do pracy. Największą pracę wykonują mięśnie ud, łydek i pośladków, czyli dolne partie ciała człowieka. Systematyczne ich napinanie i rozluźnianie podczas jazdy sprawia, że wykonują one dużą pracę, która pozytywnie wpływa na ich wygląd. Co więcej zadaniem naszych łydek jest tak naprawdę przytrzymywanie się konia, co pozwala im nabrać jędrności i atrakcyjnego wyglądu. Przy obraniu i przyswojeniu prawidłowej techniki jazdy pracy poddane są również mięśnie górnych partii ciała. Bardzo ważną zaletą jazdy konnej jest jej nieoceniona pomoc w utrzymywaniu prawidłowej postawy. Łagodne i kołyszące ruchy, jakie wykonuje jeździec i koń wpajają w człowieka nawyk utrzymywania prawidłowej postawy, oduczając go jednocześnie przybierania garbatej pozycji. Niewątpliwie jazda konna w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia idealnej sylwetki, jednak to jeszcze nie wszystkie zalety tego szlachetnego sportu!
Jazda konna – jak wpływa na zdrowie?
Okazuje się, że jeździectwo ma zbawienny wpływ również na nasze zdrowie. Bardzo dobrze oddziałuje na układ krążenia, jak również na układ oddechowy człowieka. Co więcej konie uważane są za zwierzęta wierne i uczciwe, które pozwalają człowiekowi na wyciszenie i relaks po ciężkim dniu czy tygodniu. Osoby, które regularnie zażywają jazdy konnej chwalą sobie większą równowagę psychiczną i emocjonalną. Jest to jeden z głównych powodów, dla których stworzono hipoterapię, czyli terapię psycho-ruchową z udziałem koni przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Ten rodzaj rehabilitacji przynosi zaskakująco dobre efekty – zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Oczywiście nie każdego z nas stać na kupno konia, siodła oraz wybudowanie stajni. Samo utrzymanie zwierzęcia również wymaga niemałych nakładów finansowych. Na szczęście ostatnimi czasy powstaje coraz więcej stadnin koni, czy szkół jazdy konnej, gdzie każdy z nas bez wyjątku może oddać się przyjemności z jazdy na tym pięknym i szlachetnym zwierzęciu. Jazda konna, choć wydaje się nieco niebezpieczna, może przynieść ze sobą wiele pozytywnych emocji. Może polepszyć nie tylko stan naszego ducha i umysłu, ale również wygląd sylwetki i umięśnienie poszczególnych partii ciała. Naprawdę warto jest zakosztować tego wspaniałego sportu, żeby później móc cieszyć się jazdą i dostrzegać płynące z niej pozytywne rezultaty.