szczepienie na pneumokoki

 Kwestia szczepienia w naszym kraju jest bardzo popularna, ale w temacie szczepionek społeczeństwo jest mocno podzielone. Część polskiego społeczeństwa twierdzi, że dzięki szczepieniu w okresie jesienno-zimowych, a także wiosennym nie chorują, a jak chorują, to grypa czy inne przeziębienie przechodzą w zdecydowanie lepszy sposób. Z kolei druga grupa polskiego społeczeństwa mówi, że szczepienie jest ryzykowne. Podają przykłady mówiące o tym, że były przypadki zachorowań, a także śmierci. Faktycznie, były takie przypadki, aczkolwiek w każdym temacie zdarzają się skrajne przypadki. Przeciwnicy szczepionek oraz samego szczepienia podkreślają fakt, że szczepionki tworzy koncern farmaceutyczny, który chce zarobić, a samo szczepienie tak naprawdę nic nie daje, to znaczy ani nie pomaga, ani nie szkodzi pacjentowi decydującemu się na szczepienie. Zatem powstaje podstawowe pytanie – czy warto się szczepić?

 

Różne szczepionki

Szczepienie zwykle kojarzy nam się z młodzieńczymi latami, gdzie razem z całą  klasą i panią wychowawczynią chodziliśmy do pielęgniarki, aby zaszczepiła nas przeciwko grypie. Jednak szczepienie to nie tylko ochrona przed złapaniem grypy. Ostatnio coraz częściej w mediach, prasie, telewizji czy w sieci internetowej możemy poczytać o szczepionce na pneumokoki. Powstaje od razu pytanie polskiego Kowalskiego, kiedy się szczepić na pneumokoki i oczywiście jakie są koszty tego szczepienia. Otóż okazuje się, że szczepienie to dotyczy jedynie dzieci, a mówiąc bardziej ściśle noworodków. Jak pojadą statystyki przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia, szczepienie przeciwko pneumokokom zwykle odbywa się w drugim miesiąca życia dziecka, a szczepionkę podaje się w wyniku zastrzyku domięśniowego. Szczepić można wszystkie dzieci oczywiście po uprzednim zbadaniu je przez lekarza rodzinnego pediatrę. W przypadku przeziębienia u dziecka szczepić nie wolno, należy zatem wtedy poczekać, aż dziecko będzie w pełni zdrowe i przystąpić do szczepienia swojej ukochanej pociechy przeciwko pneumokokom.

dlaczego warto wykonać szczepienie na pneumokoki

Pneumokoki

Również należy sobie odpowiedzieć na pytanie, a może nawet przede wszystkim, co to są pneumokoki. Otóż pneumokoki to bakterie, które ściśle należą do bardzo częstych przyczyn zakażeń bakteryjnych u dzieci. Najczęściej pneumokoki występują w gardle, często również w nosie dziecka i tak naprawdę nie wywołują żadnych niepokojących objawów, dlatego rodzic może nie dostrzegać potrzeby zaszczepienia dziecka. Jak zapewniają medycy, szczepienie przeciwko pneumokokom jest bardzo bezpieczne i przede wszystkim specjaliści gwarantują, że taka szczepionka jest niezwykle skuteczną formą zabezpieczenia przez pneumokokami. Cóż, trzeba zatem zaufać specjalistom i poddać swoje dziecko takiemu szczepieniu, zamiast potem żałować, że chcieliśmy zaoszczędzić kilkanaście złotych, a teraz dziecko musi leżeć w szpitalu tygodniami, a nawet w trudniejszych przypadkach miesiącami na oddziale dla noworodków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here