Dieta Dukana, zwana też proteinową, jest jedną z najpopularniejszych metod na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jej propagatorzy podkreślają skuteczność i szybkie efekty, natomiast dietetycy i lekarze przestrzegają przed negatywnymi skutkami nadmiernej podaży białka. Jeśli i Ty masz zamiar odchudzać się w ten sposób, sprawdź najpierw, na czym polega dieta Dukana.
Najważniejsze zasady diety Dukana
Dieta opracowana przez Pierre Dukana to nie tylko rezygnacja z węglowodanów na korzyść białka, ale i szereg zaleceń żywieniowych, które mają przyspieszyć zrzucanie wagi i zapobiec efektowi jo-jo. Przede wszystkim musisz jeść często i regularnie, aby nie doprowadzić do napadów „wilczego głodu”. Trzeba dużo pić (minimum 2,5 l), a szklanka wody powinna Ci towarzyszyć również podczas posiłków. Jak wiadomo, białko obciąża nerki i sprzyja powstawaniu ubocznych produktów przemiany materii, tymczasem woda ułatwia filtrację i pomaga w usuwaniu toksycznych substancji z organizmu. Oprócz niskozmineralizowanej wody, możesz również pić herbatę, kawę, ziołowe napary, a nawet colę light. Powinnaś również zwracać uwagę na rodzaj białka dostarczanego w posiłkach. Na czym polega dieta Dukana? Otóż należy ograniczać białko pochodzenia roślinnego (np. warzywa strączkowe) i zastąpić je białkami prostymi pochodzącymi z mięsa (zwłaszcza wołowego i koniny) oraz ryb. Pierre Dukan zaleca również eliminację tłuszczów, dlatego pamiętaj o obieraniu mięsa ze skóry i nie spożywaj mięsa bogatego w tłuszcz np. z gęsi i kaczek. Aby usprawnić przemianę materii powinnaś codziennie spożywać otręby pszenne i owsiane.
Cztery etapy diety Dukana
Pierre Dukan opracował sposób żywienia z uwzględnieniem czterech faz: uderzeniowej, utraty wagi, utrwalania i stabilizacji. Na czym polega dieta Dukana w pierwszej fazie? Powinna trwać maksymalnie siedem dni, przy czym jej długość jest uzależniona od nadwagi – im więcej kilogramów masz do zrzucenia, tym dłużej powinnaś jej przestrzegać (np. nadwaga pomiędzy 10 a 20 kg wymaga 5-dniowej fazy uderzeniowej). W tej fazie możesz jeść bez ograniczeń, ale tylko posiłki wysokobiałkowe – chudy nabiał, chude wędliny, mięso pieczone lub gotowane, podroby, owoce morza, ryby i jajka.
Na czym polega dieta Dukana w fazie drugiej? Ten etap powinien doprowadzić do pożądanej utraty wagi, dlatego utrzymuj go tak długo, aż zrzucisz wszystkie nadprogramowe kilogramy. W tej fazie odżywiasz się w trybie naprzemiennym – jednego dnia jesz tylko produkty wysokobiałkowe, drugiego posiłki składające się z białka i warzyw. Dni proteinowe i proteinowo-warzywne mogą występować jeden po drugim lub w cyklach, np. 3 dni protein i 3 dni protein z warzywami. Do produktów z fazy pierwszej włącz do diety ulubione warzywa (pomidory, kalafiory, brokuły, cebulę, cukinię, ogórki, kapustę), oprócz ziemniaków i strączków.
Faza trzecia diety Dukana polega na utrwaleniu wymarzonej wagi, co ma zapobiegać efektowi jo-jo. Jej długość powinna być równa ilości zrzuconych kilogramów. W tym czasie jedz produkty proteinowe i warzywa, a codzienne menu wzbogać porcją owoców, pełnoziarnistym pieczywem i żółtym serem. Dwa razy w tygodniu możesz sobie pozwolić na posiłek węglowodanowy z pełnoziarnistego makaronu, soczewicy, ryżu i kaszy kuskus. Również dwa razy w tygodniu możesz przystąpić do „królewskiej uczty” zawierającej produkty spoza diety. Na czym polega dieta Dukana w fazie czwartej? Otóż możesz już jeść zwykłe posiłki (sprzed diety), a tylko jeden dzień w tygodniu odżywiać się według pierwszej fazy – uderzeniowej.
Dieta Dukana niewątpliwie daje szybkie efekty i pozwala pozbyć się nawet dużej nadwagi. Niemniej, menu oparte na produktach wysokobiałkowych obciąża nerki i wątrobę, dlatego przed przystąpieniem do diety warto wykonać badania moczu i krwi. Taki sposób odżywiania jest także niewskazany dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów należy zrezygnować z diety i skonsultować się z lekarzem.