Można powiedzieć, że witamina C to jedna z najpopularniejszych witamin. Każdy wie, że taki związek (a raczej grupa związków) istnieje i wiele osób chętnie po nią sięga, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ale czy faktycznie wiesz do czego jest potrzebna witamina C? Jaką rolę pełni w organizmie i co może się stać, gdy jej zabraknie?

Witamina C – działanie

Jak działa witamina C? Ma całe mnóstwo bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim ułatwia absorbcję żelaza i bierze udział we wzmacnianiu naczyń krwionośnych, więc jest wskazana dla osób, które łatwo nabierają siniaków lub mają problem z krwawieniem z nosa. Ma też duży wpływ na budowę kości, gdyż umożliwia formowanie osseiny – składnika budulcowego kości.

Witamina C może też zdziałać wiele dla Twojego wyglądu. Otóż bierze ona udział w tworzeniu kolagenu, a ten z kolei jest kluczowym składnikiem dla kondycji skóry. Witamina C sprawia więc, że można na dłużej zachować młody wygląd.

Do czego jeszcze potrzebna jest witamina C? Do listy zalet z pewnością warto dodać redukowanie ryzyka zmian miażdżycowych. Witamina C utrudnia utlenianie „złego” cholesterolu LDL.

A co się staniej, gdy witaminy C będzie za mało w organizmie? Wśród negatywnych efektów zauważysz m.in. osłabienie, bóle mięśni i stawów, częstsze siniaki „niewiadomego pochodzenia” oraz skłonność do szybkiego męczenia się. Może też pojawić się brak apetytu.

Lewoskrętna witamina C

Witamina C to inaczej kwas L-askorbinowy. Ta dłuższa nazwa jest przyczyną wielu błędów i nadinterpretacji, na przykład w środowiska fanów medycyny alternatywnej zaczęto mówić o „lewoskrętnej witaminie C”. Taki związek jednak po prostu nie istnieje, bo witamina C ma określony charakter i jest zawsze prawoskrętna. Litera L w nazwie oznacza izomer o konfiguracji względnej L i nie ma nic wspólnego ze skrętnością. Co więcej, w sklepie czy aptece nie można kupić czegoś takiego, jak lewoskrętna witamina C – każda będzie prawoskrętna. Natomiast dziwne specyfiki o tej nazwie można kupić w sieci. Z tym że tutaj użytkownik ma zwykle do czynienia ze zwykłymi szarlatanami, którzy często świadomie oszukują naiwnych nabywców atrakcyjnymi hasłami. W opakowaniach kupionych z takiego źródła może się znaleźć zwykła witamina C albo… inne środki, na które lepiej uważać dla własnego bezpieczeństwa. Słowem: jeśli ktoś proponuje Ci lewoskrętną witaminą C, w głowie powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

Witamina C a przeziębienie

Do czego potrzebna jest witamina C? Najbardziej „oczywistą” odpowiedzią wydaje się być to, że leczy ona przeziębienie. Zaskoczeniem dla wielu osób może być fakt, że badania nie potwierdzają tej tezy. Jak do tej pory w żadnym eksperymencie nie wykazano, by witamina C mogła istotnie wpłynąć na przyspieszenie powrotu do zdrowia.

To może ma ona chociaż działanie profilaktyczne? Ta kwestia jest bardziej skomplikowana. Okazuje się bowiem, że witamina C może zmniejszać ryzyko przeziębienia, ale jej wpływ również nie jest bardzo duży. Chyba że… intensywnie ćwiczysz. Z jakiegoś powodu w badaniach osoby, które spożywały witaminą C, a jednocześnie ostro trenowały, były niemal dwukrotnie mniej podatne na przeziębienie niż osoby trenujące nie spożywające witaminy C. U osób nietrenujących różnice nie były tak duże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here