Konstruktywna krytyka to podstawa w pracy i codziennych relacjach
fot. Pixabay.com

Nikt z nas nie lubi być krytykowany. Niewielu z nas również potrafi to robić we właściwy sposób. Tymczasem konstruktywna krytyka może być mobilizacją i motorem, który napędzi nas do działania. Jak więc krytykować konstruktywnie? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/jak-sprawic-by-krytyka-niosla-za-soba-motywacje/

Konstruktywna krytyka – jak pomagać zamiast szkodzić?

Krytykowanie może prowadzić w dwóch kierunkach. Albo zupełnie demotywuje i sprawia, że odechciewa nam się działać. Albo jest dla nas mobilizacją do działania i sięgania wyżej i dalej. Konstruktywna krytyka jest prawdziwą sztuką. Trzeba mieć w sobie dużo taktu i umieć odczytywać emocje innych osób, aby sobie na nią pozwolić. Jednak takiego krytykowania da się nauczyć i tylko od naszej dobrej woli zależy, czy wypracujemy sobie mechanizmy, które pozwolą nam tak krytykować innych, aby inspirować ich do działania.

Podstawowe zasady konstruktywnego krytykowania

Konstruktywna krytyka składa się z kilku zasad. Podstawą jest oczywiście wyzbycie się agresywnego tonu. Nie polecamy również krytykowania kogoś, gdy jesteśmy w zbyt dużych emocjach. Warto wówczas poczekać, aż one opadną i wówczas zabrać się do pracy.

Konstruktywna krytyka powinna mieć cel. Jeśli od tego więc zaczniemy rozmowę, pokażemy wyraźnie, na czym nam zależy i podkreślimy, że nie chcemy zdyskredytować osoby, którą krytykujemy, za nami już połowa droga do sukcesu. W taki sposób przygotujemy również naszego rozmówcę na trudną być może konwersację. A takie przygotowanie z kolei pomoże również jemu w wysłuchaniu naszych słów bez emocjonalnego napięcia i w skupieniu.

Konstruktywna krytyka powinna również trzymać się faktów, nazwać je i opisać. Zbudowana musi być również na racjonalnych argumentach, które uwiarygodnią nasze działanie. Ponadto musi być również pozbawiona elementów personalnego ataku, natomiast powinna opierać się przede wszystkim na szacunku do osoby, którą krytykujemy. Życzliwości i spokój zdecydowanie pomogą obu stronom przejść przez trudny moment, jakim jest przyjmowanie i wyrażanie krytyki. Poza tym nikt nie powinien być krytykowany na forum publicznym. Taka rozmowa zawsze powinna odbywać się w cztery oczy.

Zobacz też: http://www.gdansk4u.pl/przejmujesz-sie-tym-co-mowia-o-tobie-inni-czas-najwyzszy-z-tym-skonczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here