Biel ma różne konotacje. Jedni kojarzą ją z czystością i wolnością, a inni myślą raczej o szpitalu. W konsekwencji, nie każdemu białe mieszkanie się podoba. Z drugiej strony, ściany to nie wszystko. Biała farba tworzy znakomite tło dla innych elementów aranżacji, więc to czy uda Ci się osiągnąć efekt „czystości” czy raczej stworzysz wystrój „szpitalny”, zależy od całej aranżacji. Wątpliwości wokół białych ścian jest więcej. Z jakiegoś powodu są one uznawane za mało praktyczne. Tymczasem może się okazać, że jest wręcz przeciwnie. Jakie zalety mają białe ściany w mieszkaniu? Dlaczego warto na nie postawić?

Biel pasuje do wszystkiego

Jedną z największych zalet bieli jest łatwość komponowania tej barwy z innymi kolorami. To sprawia, że białe ściany są doskonałym wyborem zarówno dla osób, które nie mają dużej wprawy w aranżowaniu wnętrz, jak i dla doświadczonych projektantów chcących trochę poeksperymentować.

Białą ścianę łatwo zestawisz zarówno z meblami w różnych barwach, dodatkami, jak i innymi kolorami na samych ścianach. Możesz pomalować część pokoju na inny kolor lub urozmaicić wnętrze efektownym pasem pionowym lub poziomym.

Łatwo odmalujesz pokój

Białe ściany w mieszkaniu mogą być też bardzo praktyczne. Przyjęło się mówić, że na białym wszystko widać – z tego względu niektóre osoby unikają bieli, by każde zabrudzenie nie było łatwo zauważalne. Jest w tym nieco prawdy, ale… jak często zdarza Ci się pobrudzić ścianę? Z reguły mocno uważamy, by nie dotknąć jej butem czy brudną ręką. A jeśli dojdzie do przypadkowego zabrudzenia, to przecież będzie ono widoczne również na ścianie beżowej, zielonej czy żółtej. Widoczne mogą być natomiast miejsca często dotykane rękami, na przykład okolice drzwi czy włącznika światła. Ten rodzaj zabrudzenia jednak będzie również zauważalny na innych jasnych kolorach.

Co więcej, to właśnie białe ściany w mieszkaniu będzie najłatwiej odmalować, gdy dojdzie do zabrudzenia. Przywrócenie dobrego wyglądu białej ścianie jest stosunkowo proste.

Biały nigdy nie wychodzi z mody

Biały jest kolorem na tyle uniwersalnym, że właściwie nigdy nie wychodzi z mody. Co jakiś czas wraca szał na białe ściany w mieszkaniu, ale nawet, gdy nie jest to najmodniejszy kolor w sezonie, to i tak wygląda dobrze i świeżo. Innymi słowy, biel będzie znakomitym wyborem dla osób szukających ponadczasowego stylu.

Bardziej rozświetlone wnętrze

Jeśli sięgniesz pamięcią do lekcji fizyki, przypomnisz sobie, że biel to barwa, która „odbija” całe spektrum światła. Jest to duży skrót myślowy, ale z punktu widzenia aranżacji wnętrza ważniejsze jest co innego – odbijanie całego spektrum oznacza, że mieszkania będzie jaśniejsze. Żaden inny kolor nie pozwoli na uzyskanie takiej ilości światła, co biel. Białe ściany w mieszkaniu pozwolą na skuteczne rozjaśnienie wnętrza, do którego trafia niewiele światła dziennego.

Optyczne powiększenie wnętrza

Wszystkie jasne barwy, z bielą na czele mają również „magiczną” zdolność do powiększania pomieszczeń. Białe ściany w mieszkaniu sprawiają, że wnętrze wydaje się przestronniejsze. To skuteczny sposób na optyczne rozciągnięcia przestrzeni w niewielkiej kawalerce lub ciasnym pokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here