Naturalne środowisko szynszyli-suchy, pustynny klimat.
Na wolności gryzonie jedzą minimum wodę i jedzenia. Wynika to z roślinności rosnącej w górach, która charakteryzuje się wysoką zawartością kalorii.
Więc co jedzą szynszyle hodowlane? Konieczne powinny one mieć bogatszą i bardziej zróżnicowaną dietę, aby móc otrzymywać zarówno wymaganą ilość kalorii, jak i wystarczającą ilość składników odżywczych. Należy wziąć pod uwagę następujące ważne punkty:
Zawartość składników odżywczych w żywności:
Potas
Normalizuje pracę układu moczowego, ułatwia regulację bilansu wodnego w organizmie, zabezpiecza odpowiednie napięcie mięśni. Ten pierwiastek można dostarczać za pomocą fasoli, rodzynek, soczewicy, orzechów.
Mangan
Normalizuje pracę układu odpornościowego, pobudza reakcję ochronną organizmu. Można znaleźć go w płatkach owsianych, ziołach i również orzechach.
Żelazo
Odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek. Stymuluje proces laktacji. Źródłem żelaza mogą stać liścia suszone, płatki, owoce
Szynszyle często zmieniają preferencje smakowe. W pewnym stopniu wynika to ze zdolności zwierząt do samodzielnej oceny, jakich substancji odżywczych potrzebują w danym momencie.
Warto zwracać uwagę na to, w jakich ilościach szynszyle spożywają owoce, jagody, niektóre zioła, ponieważ często w za dużych ilościach mogą być niebezpieczne dla nich.
Szynszyle są dość wybredne w jedzeniu. Aby zwierzę nie straciło apetytu, konieczne jest zróżnicowanie jego diety. W tym samym czasie, co 4-6 miesięcy menu musi zostać zmienione.