Jak kąpać noworodka?

Noworodek jest bardzo delikatny, dlatego przy kąpaniu go trzeba być ostrożnym. Należy uważać zarówno na główkę jak i na pępek. Warto zakupić specjalną wanienkę dla dziecka ze stojakiem lub bez niego. Dodatkowo pomocna będzie specjalna podkładka plastikowa lub gąbka, na której położymy dziecko, aby zadbać o jego bezpieczeństwo. Oczywiście możemy użyć zwykłej pieluchy tetrowej, to wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Można również zakupić specjalną miękką gąbkę do mycia dla dzieci oraz zaopatrzyć się w płyn do mycia ciała i włosów.

Przed rozpoczęciem mycia trzeba upewnić się, że woda ma odpowiednią temperaturę. Mycie noworodka możemy rozpocząć dowolnie od włosów lub ciała, jednak warto pamiętać, aby umyć go dokładnie (zwłaszcza w okolicach, w których na co dzień nosi pieluszkę). Po delikatnym umyciu maluszka należy go opłukać, a następnie osuszyć ręcznikiem, pamiętając o pępku oraz o jego higienie. Następnie, jeśli posiadamy odpowiedni krem, możemy nakremować malucha oraz jego pupę (gdy ma odparzenia). Po nakremowaniu możemy ubrać maluszka i przeczesać mu włoski miękką szczotką, a następnie przygotować posiłek, który będzie kolacją przed spaniem, czyli oczywiście mleko lub podać mleko bezpośrednio z piersi w zależności od sposobu karmienia.

Co ile kąpać noworodka? Noworodka najlepiej kąpać codziennie, ponieważ wytwarza to u niego nawyk i pobudza kojarzenie, które pozwala mu na wyciąganie wniosków- teraz się myje, to znaczy, że zbliża się pora spania. Dobrym pomysłem jest stosowanie rytuałów, które dziecko zapamięta, ponieważ noworodek lubi mieć uporządkowany dzień i trzymać się stałych pór.

www.pozytywnazmiana.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here