Podłoga jako element dekoracyjny łazienki

Większość łazienek urządzana jest w stylu klasycznym i dominuje w niej uniwersalna biel. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to pomieszczenie, które ma pełnić przede wszystkim funkcję praktyczną. Remont łazienki wiąże się też z dużą inwestycją finansową, dlatego tego rodzaju prace realizujemy jedynie raz na kilkanaście lat. Chociaż łazienka powinna być schludna, a wręcz sterylna, wcale nie oznacza to, że musi być nudna. Podpowiadamy, jaką podłogę wybrać, aby ta stanowiła główny dekor łazienkowej przestrzeni.

Materiał na podłogę w łazience

W łazience panują wyjątkowe, specyficzne warunki, dlatego nie każdy materiał wykończeniowy sprawdza się, aby go w takim pomieszczeniu zastosować. Ze względu na działanie wody, wysoką temperaturę oraz wilgoć nie zaleca się wykończenia podłogi naturalnym drewnem, panelami podłogowymi ani wykładziną. Znacznie lepiej sprawdzą się płytki podłogowe, które są w pełni odporne na wszelkie destrukcyjne czynniki. Jednocześnie warto wspomnieć, że płytki na podłodze w łazience mogą ulegać intensywnej eksploatacji, ponieważ są odporne na ciężar i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jak zarysowania, ścieranie, pękanie czy wchłanianie zabrudzeń. Do tego można wybrać te antypoślizgowe, które w przypadku kontaktu z wodą wciąż będą zapewniać użytkownikom łazienki najlepszy poziom bezpieczeństwa.

Motyw dekoracyjny na podłodze 

Nie da się ukryć, że producenci oferują nam dzisiaj szeroki wybór rozmaitych płytek podłogowych. Można wybierać je ze względu na kolor, motyw ozdobny, wzornictwo, rozmiar czy kształt. Od wielu sezonów hitem są oczywiście uniwersalne płytki podłogowe białe, które akurat w łazience sprawdzają się doskonale i są zawsze modne, natomiast podłoga może być również iście designerska. Dzisiaj warto stawiać na niecodzienne kształty. Modne są płyty na podłogę o dużym formacie, które przy zastosowaniu tylko minimalnej fugi wyglądają jak zgrabna całość. Warto wybierać płytki imitujące kamień naturalny, w eleganckich łazienkach sprawdzą się płytki podobne do luksusowego marmuru.

W łazienkach loftowych pięknie wyglądają płytki, które swoim wyglądem przypominają surowy beton, zawsze dobrym wyborem są też płytki drewnopodobne. Stawiając na wyszukane propozycje, można wybrać małe płytki w kształcie heksagonów albo te, które do złudzenia przypominają litą cegłę. 

Wybór jest naprawdę ogromny, niektóre płytki pięknie mienią się drobinkami kwarcu, inne są ręcznie malowane. Do wyboru są płytki typu mozaika, układane w jodełkę albo o nieco chropowatej i nierównej strukturze, która przypomina naturalny, nieobrobiony kamień.

Warto stawiać na ozdobne płytki podłogowe, ale należy przy tym pamiętać, aby całość dobrze się ze sobą komponowała. Jeśli podłoga jest głównym dekorem łazienki, resztą elementów wykończenia i wyposażenia lepiej wybierać jednak w minimalistycznej, stonowanej odsłonie. Nadmiar dekorów może łatwo wywołać efekt niechcianego przecież kiczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here