Trądzik może mieć różne podłoża, dlatego metody działające u jednych osób mogą okazać się niewystarczające u innych. Do najczęstszych przyczyn należą zmiany hormonalne. Jest to widoczne szczególnie u nastolatków, przeżywających prawdziwą burzę hormonów. To właśnie młodzi ludzie najczęściej mają problemy z nieestetycznymi wypryskami na twarzy i na całym ciele. Podobnie sprawa wygląda u dojrzałych kobiet w okresie menopauzy. Trądzik jest też częstym zjawiskiem u Pań w ciąży, a w wielu przypadkach pojawia się również przed miesiączką.

Inną przyczyną może być niewłaściwa dieta oraz niezdrowy styl życia. Na trądzik narażone są osoby spożywające dużo alkoholu, a także palące papierosy. Wypryskom sprzyja też dieta bogata w ostre przyprawy i sól. Ponadto niekorzystne jest spożywanie dużych porcji tłustych potraw i przyswajanie zbyt małych ilości witaminy A, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz cynku.

A co można zrobić, by pozbyć się zmian na skórze? Jakie są domowe sposoby na trądzik, które może wykorzystać na co dzień?

Dieta przeciw trądzikowi

Skoro trądzikowi szkodzi nieodpowiednia dieta, to łatwo wysnuć stąd logiczny wniosek, że poprawienie jadłospisu wpłynie korzystnie na stan cery. Co możesz jeść, aby cieszyć się gładszą buzią, a czego lepiej unikać?

  • Dodaj do menu produkty bogate w cynk – np. pestki dyni, brązowy ryż oraz chude mięso.
  • Unikaj tłustego mięsa.
  • Sięgnij po świeże warzywa o barwie pomarańczowej i ciemnozielonej, np. brokuły, marchew, szpinak. Mają wysoką zawartość beta-karotenu, który jest w organizmie zamieniany w witaminę A.
  • Wykreśl z jadłospisu mocno przyprawiane i słone potrawy.
  • Pij świeże soki z warzyw – najlepiej wyciskane w domu.
  • Unikaj żywności wysokoprzetworzonej.
  • Postaw na produkty zawierające duże ilości witaminy E, np. płatki owsiane, migdały, olej słonecznikowy nierafinowany.

Pasta do zębów

Wśród najpopularniejszych domowych sposobów na trądzik znajduje się smarowanie wyprysku pastą do zębów. Oczywiście w tym wypadku mówimy o sytuacji, w której chcesz się doraźnie pozbyć wyprysku, a nie o walce z przyczyną problemu.

Dlaczego pasta pomoże? Ponieważ jest w stanie wchłonąć łój – posmarowany wyprysk zostanie wysuszony i następnego dnia powinien być mniej widoczny.

Zadbaj o czystość

Pojawianie się trądziku może mieć związek również z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami znajdującymi się w pościeli, ręczniku lub ubraniach. Z tego powodu warto zadbać o częste wymienianie poszewek poduszek i kołdry oraz regularną zmianę ręczników. Warto na co dzień używać osobnego ręcznika do twarzy. Do babcinych domowych sposobów na trądzik należy codzienne przepieranie ręcznika i poszewki od poduszki.

Czego nie robić?

Na koniec dodajmy jeszcze, czego nie powinno się robić w walce o gładszą cerę. Najczęstszym błędem jest fizyczne usuwanie pryszczy. Niestety w ten sposób łatwiej o kolejne wypryski. Pod wpływem nacisku czy zadrapania, skóra zostaje podrażniona, a bakterie mogą przemieścić się w inne miejsce i spowodować pojawienie się kolejnych pryszczy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here