Mówi się, że kobiety są w stanie spędzić w sklepach odzieżowych kilka godzin, a facet po prostu wchodzi, bierze to, czego potrzebuje, płaci i wychodzi. Nie da się ukryć, że jest ziarno prawdy w tym stereotypie, jednak takie ekspresowe „męskie” podejście niejednokrotnie kończy się tym, że faceci chodzą w spodniach, które są za długie, za krótkie, zbyt luźne lub po prostu źle leżą. Warto więc na chwilę porzucić archetyp praktycznego samca i chwilę się zastanowić jak dobrze dopasować spodnie męskie.

Rozmiarówka bywa różna

Zasada numer jeden to oczywiście dobór odpowiedniego rozmiaru. W wielu sklepach znajdziesz zapis typu 34/32 lub pojedynczą liczbę, np. 40. Co to dokładnie oznaczają te cyfry? To wie tylko producent… W każdym razie nie jest to dokładna długość w calach a tym bardziej w centymetrach. Niemniej, jeśli pojawiają się dwie cyfry, to pierwsza z nich dotyczy obwodu w pasie, a druga długości nogawek. Jednak jeżeli chcesz dobrze dopasować spodnie męskie do własnej figury, możesz się wcześniej pomierzyć i sprawdzić rozmiarówkę danej sieci. Na stronach producentów lub w sklepach internetowych często można znaleźć długości, jakim odpowiadają poszczególne wymiary.

Warto pamiętać, że producenci nie korzystają z ujednoliconego standardu i każdy ma nieco inne rozmiary. Są on jednak podobne, więc jeśli w jednym sklepie pasują na Ciebie spodnie 32/32, to sięgając po wyroby innej marki również możesz zacząć od takiego rozmiaru.

Pamiętaj, że spodnie w pasie powinny być dobrze dopasowane – pasek nie jest idealnym rozwiązaniem. Kupno zbyt luźnych w pasie spodni sprawi, że materiał będzie źle się układał po ściśnięciu ich paskiem.

Aby dobrze dopasować spodnie męskie, zwróć również uwagę na to, jak daleko sięgają nogawki. Jeśli spodnie są luźniejsze, nogawki mogą być dłuższe i powinny nachodzić na buty, tworząc pojedynczą fałdę. Z kolei bardziej dopasowane modele powinny sięgać za kostkę, ale nie muszą zachodzić na buty.

Spodnie męskie a typ sylwetki

Podobnie jak rozmiary, tak i typy spodni są podobne u wielu producentów. Najczęściej spotykane są takie rodzaje, jak:

  • skinny
  • slim
  • tappered
  • regular
  • loose
  • baggy
  • joggery

Wybór zależy od sylwetki, aktualnej mody i osobistych preferencji. Niemniej dwa pierwsze typy są przeznaczone przede wszystkim dla mężczyzn szczupłych i o tzw. normalnej budowie. Skinny to spodnie mocno opinające nogę na całej długości – zarówno na wysokości uda, jak i łydki. Slimy są nieco luźniejsze, ale – zależnie od budowy – wciąż mogą dość mocno opinać udo lub łydkę. Po opinające spodnie nie powinny sięgać osoby z nadwagą, a także bardzo szczupłe.

Panowie o nieco bardziej rozbudowanych udach i z lekką nadwagą mogą sięgnąć po modele tappered lub regular. Te pierwsze są luźniejsze w górnych partiach nogawek, za to zwężają się ku dołowi. Natomiast spodnie regular są najprostszym krojem, który nie jest ani opinający, ani luźny. Spodnie regular również są dobrą odpowiedzią na pytanie o jak dobrze dobrać spodnie męskie w przypadku facetów o standardowej budowie lub lekkiej nadwadze.

Wśród luźniejszych krojów można natomiast znaleźć modele loose, baggy oraz joggery. Jeżeli szukasz spodni do codziennego użytku i nie jesteś już nastolatkiem (lub czterdziestoletnią gwiazdą rocka), a w pasie masz nieco więcej niżbyś sobie życzył, to wybierz model loose. Można powiedzieć, że to standardowy krój, tyle że poszerzony dla osób z nadwagą. Natomiast modele baggy i joggery to spodnie skierowane raczej do młodzieży. Ich luźny charakter jest dedykowany skaterom i szczególnym stylizacjom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here