Zaprojektowanie ładnego i funkcjonalnego pokoju dla dziecka to spore wyzwanie aranżacyjne, któremu musi podołać każdy rodzic. Maluchy zgodzą się na wszystko co kolorowe, zabawne i ciekawe, natomiast rodzice woleliby zainwestować w rzeczy praktyczne i wytrzymałe. Ale jak urządzić pokój dziecka, aby obie strony były zadowolone?

Idealny pokój dla malucha

Kilkulatek potrzebuje własnej przestrzeni, w której czułby się bezpiecznie i gdzie mógłby spędzać czas na beztroskiej zabawie. Małym dzieciom wystarczy pokój o powierzchni 11-12 m2, najlepiej zlokalizowany obok sypialni rodziców. Pomieszczenie powinno mieć dobry dostęp do światła dziennego. Okna skierowane na południe i zachód zapewnią wiele korzyści, m.in. dobre samopoczucie, wrażenie przestronności i przytulności, dobre warunki do nauki, a także… lepsze przyswajanie witaminy D syntezowanej pod wpływem słońca.

Aranżacja pokoju dla dziecka według rodziców

Jak urządzić pokój dziecka, aby spełniał również wymogi rodziców? Najpierw należy przemyśleć kwestię wykończenia ścian. Zmywalne farby dobrych marek są dość drogie, jednak każdy rodzic je doceni – pozwalają usunąć nawet ciężkie zabrudzenia powstałe w wyniku artystycznej działalności dziecka, nie tracąc przy tym intensywności koloru. Ściany warto urozmaicać naklejkami ulubionych postaci dziecka, malunkami wykonanymi za pomocą szablonów czy wzorzystą tapetą dziecięcą. Kawałek ściany można pomalować farbą tablicową i magnetyczną – każde dziecko będzie zachwycone możliwością pisania po ścianie i ozdabiania jej magnesami.

W urządzaniu pokoju dziecka trzeba brać pod uwagę praktyczne rozwiązania, które ułatwią utrzymanie wnętrza w czystości. Jeśli to możliwe, warto wykończyć podłogę łatwo zmywalnymi i wytrzymałymi  panelami podłogowymi (klasa A4 i A5), które nie będą zbyt śliskie. W pokoju dziecka sprawdzi się również miękka wykładzina dywanowa, która zamortyzuje upadki i zapewni ciepło małym nóżkom. Nie warto natomiast stosować dywaników z grubym włosiem – są siedliskiem kurzu i brudu, trudno utrzymać je w czystości.

Jakie meble wybierać do pokoju dziecka?

Przy meblowaniu pokoju trzeba zagospodarować poszczególne strefy: snu (łóżko i stolik nocny), nauki (biurko i regał na książki), przechowywania (komody, szafy) i rozrywki (stoliczek i krzesełko, skrzynie na zabawki). Jak urządzić pokój dziecka? Najlepiej wybierać meble modułowe, które można z czasem rozbudować przed dodanie kolejnych elementów z kolekcji. Sprzęty powinny rosnąć wraz z dzieckiem, dlatego warto inwestować w meble uniwersalne, z których będzie zadowolony zarówno kilkulatek, jak i uczeń podstawówki. Należy zwrócić uwagę, czy meble nie mają zbyt ostrych kantów (trzeba zabezpieczyć je specjalnymi nakładkami) ani miejsc sprzyjających zakleszczeniu małych paluszków. Trzeba uważać również przy wyborze dodatków. Lampy nie mogą być zamontowane zbyt nisko, gdyż długi, wiszący przewód może być niebezpieczny dla życia dziecka.  Należy unikać nadmiaru dodatków i zbędnych tekstyliów – szybko łapią kurz i nie sprzyjają małym alergikom.

Jak urządzić pokój dziecka, aby był zarówno atrakcyjny, jak i w pełni ergonomiczny dla pociechy? Przy kilkuletnich pociechach kompromis jest łatwy do osiągnięcia, zwłaszcza, że maluch większość czasu i tak spędza w salonie, pod czujnym okiem mamy. Natomiast dzieci w wieku szkolnym częściej przebywają w swoim pokoju i zapraszają kolegów, dlatego przy urządzaniu trzeba wziąć pod uwagę upodobania i indywidualność pociechy. Rodzice muszą dobrze przemyśleć każdy element aranżacji – od  materiałów wykończeniowych, przez meble aż po kolorystykę i dekoracje. Otoczenie ma niemały wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka, dlatego wystrój powinien zapewniać doskonałe warunki do nauki, relaksu i zabawy.

2 KOMENTARZE

  1. bezpieczniej jest pomalować ściany farbą hipoalergiczną śnieżka eko jeśli nie jesteśmy pewni czy nasze nowonarodzone dziecko jest uczulone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here