Jajka w różnej postaci to ulubiony rodzaj jedzenia ludzi na całym świecie. Najczęściej jemy je na śniadanie. Ilość białka, witamin, lecytyny jaką ma każde jajko zapewnia sprawne funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego przez następne wiele godzin pracy czy nauki.
Na śniadanie często smażymy jajecznicę, czyli mieszaninę jajeczną z cebulą, szczypiorkiem, szynką, pomidorami, grzybami. Wiele osób preferuje jajka sadzone. Prawie wszyscy lubią jajka gotowane na miękko. Do wielu potraw typu sałatki albo do spożycia bezpośredniego używa się również często jaj gotowanych na twardo.
Jak gotować jajka?
Jajka na miękko.
Tu najważniejsze jest nieprzegapienie momentu ścięcia się żółtka. Aby trafić w punkt, trzeba pilnować czasu. Jeśli gotujemy jajka w zimnej wodzie, to od momentu zawrzenia potrzeba im dwie – trzy minuty na uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Po wyjęciu z garnka należy je przelać zimną wodą, bo gorące skorupki utrzymają wysoką temperaturę w środku i jajko zrobi się półmiękkie, albo nawet zupełnie twarde.
Jeśli wkładamy surowe jajka do wody wrzącej, wystarczy im jedna – dwie minuty gotowania.
Aby mieć pewność, że nie przegapimy momentu uzyskania idealnego jajka na miękko można przygotować jajka bez skorupek, czyli jajka w koszulkach. Gotuje się je we wrzącej zakwaszonej wodzie.
Jajka na twardo.
Wydaje się proste – wsadzić do wody i gotować. Nie trzeba mierzyć czasu, stwardnieją na pewno. Jeśli chcemy uzyskać dobry efekt, bez brzydkiej sinej otoczki wokół żółtka, czas gotowania jest równie istotny jak podczas gotowania jajek na miękko. Twardość z idealnym kolorem wnętrza można uzyskać po maksymalnie ośmiu minutach gotowania. Dłuższe trzymanie na ogniu zepsuje smak i efekty wizualne.
Jeśli gotujemy więcej jajek na sałatkę, czy kanapki, to można zastosować prosty trik, dzięki któremu uzyskamy znakomity rezultat przy jednoczesnej oszczędności energii. W tym celu jajka wsadzić do garnka z zimną wodą, zagotować je, potrzymać na ogniu około trzech minut a następnie zdjąć z ognia i szczelnie przykryć pokrywką. Zostawić na kilkadziesiąt minut, a najlepiej do całkowitego wystudzenia. Jajka dojdą pod przykryciem i będą idealnie ugotowane.