Jutro kolejny dzień w pracy? A może ważna impreza rodzinna? Nie możesz znowu przyjść z podkrążonymi oczami i działać niczym zombie. Niedostateczna ilość snu skutecznie obniża sprawność umysłu. To samo dotyczy snu niskiej jakości. Niestety nie można po prostu zasnąć na żądanie i świadomie kontrolować głębokości snu, jednak istnieją sposoby, które pozwolą na lepsze wykorzystanie nocy i skuteczną regenerację. Jak się wysypiać?
Dorosły człowiek potrzebuje minimum 7 godzin snu
Zdziwił Cię tytuł tego nagłówka? W świadomości społecznej zakorzenił się popularny mit, że im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy. Nie jest to do końca prawda. Małe dzieci potrzebują nawet kilkunastu godzin snu na dobę, a nastolatkowie od 8 do 10. Co z dorosłymi? W tym wypadku najczęściej mówi się o zakresie 7-9 godzin. Jak widzisz, różnice są, ale raczej nieduże. Każdy dorosły powinien spać minimum 7 godzin każdej nocy. Dowiedziono, że wielokrotne niedosypianie (czyli spanie nawet po 6 godzin) ma taki sam wpływ na organizm, jak nieprzespana noc.
Wysypiaj się regularnie
Jak się wysypiać? To pytanie często zadają sobie osoby, które po przespanych ośmiu godzinach czują zmęczenie. Z tym że jedna noc wypełniona głębokim snem to za mało, by nadrobić zaległości z całego tygodnia! Nie można tak po prostu szybko odrobić strat. Aby czuć się dobrze i działać z maksymalną wydajnością, musisz codziennie spać wspomniane 7-9 godzin.
Dodajmy, że nadmierna ilość snu również nie jest wskazana. Jeśli codziennie spędzasz w łóżku powyżej 9 godzin, prawdopodobnie będziesz czuć się wykończony. Tak długi sen może też wskazywać na problemy ze zdrowiem – warto zapytać lekarza o poradę.
Wieczorem wyłącz światła
Jak się wysypiać? Oczywiście w ciemnym i cichym pokoju. Każdy wie, że przed snem należy zgasić światło i wyłączyć różne głośne urządzenia, jak telewizor czy radio. Ale niewiele osób pamięta, że ciemność jest potrzebna już wcześniej. Gdy brakuje światła, organizm produkuję melatoninę, która pozwala na głęboki sen i szybkie zaśnięcie. Warto więc spędzić w ciemnych pomieszczeniach już 2-3 godzin przed położeniem się do łóżka.
Odstaw elektronikę
Z podobnych powodów należy odstawić elektronikę, a więc telefon i komputer. Dla wielu osób to może być bardzo trudne zadanie, ale niestety wiele wskazuje na to, że wyświetlacze urządzeń elektronicznych potrafią skutecznie obniżyć jakość snu. Emitowanie niebieskiego światła zaburza naturalny cykl dobowy. Co więcej, telefon i komputer to często źródło niemałych emocji – oglądasz dobry film, rozmawiasz z nowopoznaną dziewczyną albo prowadzisz zaciekłą dyskusję w komentarzach. Silne rozemocjonowanie nie sprzyja rychłemu zaśnięciu.
Zmęcz się fizycznie
Aby lepiej się wysypiać, warto zagwarantować sobie wieczorną dawkę sportu. Jeśli lenistwo nie pozwala Ci na bieganie lub ćwiczenia siłowe, to wybierz się przynajmniej na dłuższy spacer. Możesz też ćwiczyć w domu – w sieci znajdziesz mnóstwo filmików prezentujących ćwiczenia o różnym poziomie zaawansowania. Sport jednak nie powinien być uprawiany bezpośrednio przed snem, bo wtedy napięte mięśnie i przyspieszony puls utrudnią zaśnięcie.
Piwo i środki nasenne?
Na lepszy sen warto wypić piwko? Być może jest to dobry pomysł, gdy czeka Cię stresujące wydarzenie i chcesz się zrelaksować. Jednak sam browar, jak i środki nasenne dostępne w aptekach nie są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na głębokim, regenerującym śnie. Takie specyfiki sprawią, że szybciej zaśniesz, ale sen będzie płytszy.
Otwórz okno
Jak się wysypiać? Najlepiej w pomieszczeniu pełnym świeżego powietrza. Przed pójściem spać dobrze wywietrz pomieszczenie, a jeśli nie jest zbyt zimno, zostaw otwarte okno na noc. Dotleniony umysł efektywniej się regeneruje.
Co z przebudzeniem w nocy?
Dużym problem mogą być momenty przebudzenia w środku nocy. Czasem trudno po nich wrócić do snu, zwłaszcza, gdy zegar nieubłaganie tyka i stresujesz się, że niebawem będzie trzeba wstawać. Co robić, żeby przebudzenie nie oznaczało nieprzespanej godziny? Najlepiej… nic nie robić. Gdy się obudzisz, nie siadaj i nie sprawdzaj godziny. Nie układaj poduszek lub kołdry. W ten sposób tylko zwiększysz tętno i jeszcze bardziej wybudzisz organizm. Postaraj się po prostu zamknąć oczy i spać dalej w pozycji, w której się obudziłeś.