W niesprzyjających warunkach przypominasz Indiankę ze swoją zaczerwienioną twarzą? Twoja skóra swędzi i piecze, a nieprzyjemne uczucie „ściągania” towarzyszy Ci od razu po umyciu? W stresującym okresie Twoje problemy uzewnętrzniają się w postaci trądziku różowatego lub atopowego zapalenia skóry? W takim razie jesteś (nie) szczęśliwą posiadaczką skóry wrażliwej, często zwanej też nadwrażliwą. To szczególny typ urody, który wymaga nie tylko odpowiedniego reżimu w diecie i codziennym postępowaniu, ale i zastosowania specjalnej pielęgnacji. Przed kolejnymi zakupami w drogerii dowiedz się, jakich kosmetyków używać przy skórze wrażliwej i na co zwracać szczególną uwagę.
Mniej kosmetyków, więcej uwagi
Skóra wrażliwa nie lubi kosmetyków, zwłaszcza tych kiepskiej jakości. Powinnaś sięgać głównie po najlepsze preparaty dostępne w aptece, dedykowane dla skóry wrażliwej i alergicznej. Przy wyborze kosmetyków czytaj etykiety – Twojej skórze nie służą silne substancje takie jak retinol, kwasy owocowe, alkohol, a nawet…. witamina C. W składzie szukaj natomiast witamin B6 i E, gliceryny, pantenolu i allantoiny. Sięgaj też po preparaty z wyciągiem z kwiatów nagietka, melisy czy rumianku. Pamiętaj, że Twojej skórze szkodzi nadmiar kosmetyków, zwłaszcza tych z długą listą aktywnych substancji w składzie. W takim razie jakich kosmetyków używać przy skórze wrażliwej? Wybierz jedynie coś do oczyszczania (mleczko, emulsja myjąca, płyn micelarny), tonik o właściwościach kojących i oczywiście dobry krem na dzień i na noc, a także balsam do ciała. Przy skórze wrażliwej dozwolone są peelingi, ale zamiast agresywnie ścierających wybieraj enzymatyczne, które łagodnie usuwają martwy naskórek.
Zapomnij o wodzie i mydle
Choć woda i mydło to najlepsze bielidło, powinnaś całkowicie zrezygnować z tego powszechnie dostępnego zestawu. Do mycia twarzy używaj kosmetyków myjących, których nie trzeba spłukiwać, a w ciągu dnia odświeżaj twarz hydrolatem lub tonikiem. Podczas zmywania makijażu pamiętaj, że Twoja skóra wymaga delikatnego traktowania. Zamiast trzeć twarz wacikiem, nałóż wybrany preparat (mleczko, wodę termalną, hydrolat), poczekaj aż makijaż się rozpuści, a następnie łagodnie ściągnij resztki kosmetyków. Jeśli nie masz akurat żadnego kosmetyku pod ręką, do mycia twarzy używaj przegotowanej lub mineralnej wody.
Odżywiaj skórę maseczkami
Z gotowych maseczek wybieraj te z czerwoną i białą glinką, a preparaty w proszku wzbogać kilkoma kroplami nierafinowanego oleju roślinnego. W ogóle niektóre oleje roślinne (lniany, rzepakowy, z wiesiołka) to naturalni sprzymierzeńcy Twojej skóry – zawierają witaminę E i zmniejszają stany zapalne, dlatego warto stosować je w formie maseczek i oliwki do ciała. Jakich kosmetyków używać do skóry wrażliwej? Dobrym rozwiązaniem będą domowe maseczki – są naturalne i nie zawierają podejrzanych składników. Zalej siemię lniane zimną wodą, zagotuj i przestudzoną papkę nałóż na twarz na 15 minut. Efekt wygładzenia uzyskasz, jeśli zastosujesz maseczkę z fasoli. Zmiksuj albo przetrzyj przez sito rozgotowaną fasolę, wymieszaj z oliwą, po czym nałóż na ok. 20 minut. Proste domowe maseczki do skóry wrażliwej możesz zrobić także z płatków owsianych zmiksowanych ze śmietanką, startego miąższu dyni i bananów rozgniecionych z mlekiem.
Już wiesz, jakich kosmetyków używać do skóry wrażliwej. Pamiętaj jednak, że Twoja cera silnie reaguje również na Twój styl życia. Szkodzi jej mnóstwo rzeczy – od mocnej herbaty i kawy, przez ostre przyprawy, aż po alkohol i papierosy. Postaraj się unikać także nagłych zmian temperatury, pomieszczeń zbyt nagrzanych i klimatyzowanych. Jeśli masz w domu suche powietrze, koniecznie zainwestuj w nawilżacz, a w sezonie grzewczym rozkładaj mokre ręczniki na kaloryferach. Twoja wrażliwa skóra nie lubi także sauny, gorących kąpieli i solarium, dlatego dla jej dobra warto zrezygnować z tych przyjemności.