Budujesz dom i zastanawiasz się, czy odkurzacz centralny to must have  nowoczesnych inwestorów, czy raczej fanaberia osób mających zbyt dużo pieniędzy? Masz niewiele czasu aby podjąć decyzję – elementy instalacji przechodzą przez ściany i podłogi, dlatego nawet jeśli jesteś dopiero na etapie fundamentów, warto już teraz rozważyć wady i zalety centralnego odkurzania. Osoby korzystające z tego dobrodziejstwa techniki przekonują, że za nic w świecie nie wróciłyby do tradycyjnego sposobu odkurzania. Jednak koszty systemu mogą odstraszać, zwłaszcza jeśli podczas budowy liczysz każdą złotówkę. Dlatego specjalnie dla Ciebie sprawdzamy, czy warto instalować centralny odkurzacz?

Primo – wygoda sprzątania

To najważniejsza zaleta centralnego odkurzacza. W czasie sprzątania dźwigasz jedynie lekką, elastyczną rurę, którą wpinasz do specjalnych gniazd ssących rozmieszczonych w całym domu. Nie nosisz ciężkiej maszyny, co ma istotne znaczenie zwłaszcza dla osób mających problem z kręgosłupem. Odkurzacz nie jeździ po progach i nie obija się po ścianach, a kabel nie plącze się pod nogami. Długa rura znacznie ułatwia odkurzanie schodów, trudno dostępnych zakamarków czy sufitu, dlatego Twój dom będzie zawsze porządnie posprzątany. Wygodę sprzątania zapewniają także akcesoria dodatkowe – komplety różnych ssawek, rury teleskopowe oraz szufelki automatyczne i podblatowe.

Secundo – czystsze powietrze

Zwykły odkurzacz wyrzuca wessane powietrze z powrotem do wnętrza, przez co kurz wiruje w pomieszczeniu i ponownie osiada na wszystko, co popadnie. Tymczasem warto zainstalować centralny odkurzacz choćby po to, by pozbyć się zużytego powietrza razem z kurzem. Zassane powietrze zostaje przefiltrowane i wyrzucone na zewnątrz domu, co pozwala uniknąć cyrkulacji drobinek kurzu. Z tego względu odkurzacz centralny to dobre rozwiązanie dla osób z alergią na kurz i roztocza, a także innych osób, które ze względów zwrotnych muszą dbać o jakość powietrza w otoczeniu.

Tertio – ciche odkurzanie

Wymieniając zalety odkurzacza centralnego nie można nie wspomnieć o hałasie, a raczej jego braku. Taki odkurzacz pracuje na tyle cicho, że nie budzi śpiącego dziecka i umożliwia swobodą rozmowę przez telefon. Oczywiście brak hałasu nie oznacza, że siła ssania odkurzacza jest słaba, wręcz przeciwnie – mimo porównywalnej mocy są wydajniejsze niż tradycyjne. Ponadto moc elektryczna zwykłych odkurzaczy jest ograniczana przepisami unijnymi, natomiast instalacji centralnego odkurzania przepisy te nie obowiązują.

Jakie wady ma centralny odkurzacz?

Czy warto instalować centralny odkurzacz? Tak, o ile nie boisz się dużych kosztów. Standardowa cena jednostki centralnej wynosi 2000 zł, wąż kosztuje minimum 800 zł, jedno gniazdo ssące to ok. 80 zł, a szczotka – 100 zł. Średni koszt instalacji centralnego odkurzacza z montażem waha się od 2700 zł do 6000 zł – górna granica nie przypadnie do gustu inwestorom, którzy szukają oszczędności na budowie. Inne wady centralnego odkurzania to m.in. konieczność zaplanowania instalacji na etapie budowy lub modernizacji budynku, a także problematyczna i droga naprawa systemu.

Biorąc pod uwagę wady i zalety centralnego odkurzania trzeba przyznać, że nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich. Wprawdzie instalację można zamontować w już ukończonym budynku, jednak wiąże się to z kuciem ścian i podłóg. System jest również dość drogi, dlatego nie wszyscy będą skłonni obciążyć budżet dodatkowymi kilkoma tysiącami. Nie sposób jednak pominąć zalet odkurzacza centralnego, które czynią go bardziej komfortowym i skutecznym w porównaniu do zwykłego odkurzacza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here