Rośliny nie tylko naturalnie zdobią mieszkanie i urozmaicają aranżację, ale i mają pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Prowadzą bowiem proces fotosyntezy, polegający na przemianie dwutlenku węgla w życiodajny tlen, a także wydzielają parę wodną. W pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny, powietrze jest czystsze i nieco bardziej wilgotne, co przekłada się na dobre samopoczucie osób w nim przebywających. W dodatku wiele roślin doniczkowych wykazuje zdolność do pochłaniania dymu papierosowego i szkodliwych substancji, dzięki czemu Twój organizm przyjmuje mniej toksyn. Podpowiadamy zatem, jakie rośliny warto hodować w domu ze względu na walory estetyczne lub lecznicze.

Aloes – łatwy w hodowli i korzystny dla zdrowia

Aloes nie jest zbyt wymagającą rośliną – wystarczy podlewać go 1-2 razy w tygodniu i zapewnić mu dobrze nasłonecznione stanowisko. Samodzielnie wyhodowana roślina odwdzięczy Ci się licznymi prozdrowotnymi właściwościami. Liście aloesu wspaniale regenerują skórę, przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń, ponadto można je stosować na miejsca poparzone lub odmrożone. Rozcieńczony sok z aloesu można pić w celu poprawienia odporności i złagodzenia dolegliwości żołądkowych. Aloes pomoże także przy zaparciach – wyreguluje wypróżnienia i oczyści jelita.

Drzewka owocowe – efektowna i egzotyczna dekoracja wnętrza

Jeśli nie wiesz, jakie rośliny warto hodować w domu, postaw na drzewka owocowe – cytrynę, pomarańczę lub awokado. Możesz kupić gotową roślinę, albo wyhodować własną z pestki – druga opcja jest trudniejsza i nie gwarantuje powodzenia, ale zapewnia ogromną satysfakcję. To doskonała propozycja dla osób, które chcą mieć w swoim domu efektowne, duże i niepospolite rośliny doniczkowe. Jeśli będziesz odpowiednio dbać o swoje drzewko i zapewniać mu optymalne warunki (rośliny egzotyczne lubią ciepło i wilgoć), masz szansę na wyhodowanie dorodnych i soczystych owoców. Z egzotycznych gatunków roślin polecamy także ananasa albo bananowca – wbrew pozorom ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana.

Paprocie – mało wymagające i różnorodne

Paprocie mogą występować pod różną postacią, choć najczęściej spotyka się odmiany z rozłożystym pióropuszem liści. Roślina znakomicie poradzi sobie w słabo nasłonecznionym miejscu, dzięki czemu możesz postawić ją niemal wszędzie. Paprocie nie mają szczególnych wymagań poza jednym – lubią wilgoć, dlatego musisz pamiętać o regularnym podlewaniu. Z pewnością to roślina, którą warto hodować w domu – zadbana zadziała jak nawilżacz powietrza, w dodatku neutralizuje toksyny, a także pochłania promieniowanie z komputera i telewizora.

Fikus benjamina – eliminuje toksyny i zdobi wnętrze

Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie rośliny warto hodować w domu, wybierz benjaminka – jest efektowny i przysłuży się Twojemu organizmowi. Fikusjest trudny w hodowli, dlatego musisz mieć pewną rękę do roślin. Jednak warto podjąć ten wysiłek – fikus wyrasta na piękną roślinę z drobnymi liśćmi, przypominającą małe drzewko. W dodatku pochłania zanieczyszczenia z powietrza i substancje chemiczne wydzielane przez meble, wykładziny, farby i tworzywa sztuczne.

Wiesz już, jakie rośliny warto hodować w domu. Pamiętaj jednak, by przed zakupem dokładnie zapoznać się z wymaganiami i specyfiką rośliny, by uniknąć rozczarowań i niepowodzeń w uprawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here