Wraz z modą na skandynawskie wnętrza dotarła do nas duńska filozofia życia, ukrywająca się pod wdzięcznie brzmiącą nazwą hygge. Uprawianie „hyggowania” jest łatwe – wszak wystarczy otulić się grubym kocem i popijać grzańca, najlepiej siedząc w ulubionym fotelu w towarzystwie bliskich. Choć filozofia hygge wydaje się oazą prostych przyjemności, wiele osób dostrzegło w niej doskonały chwyt marketingowy, promujący sielskie życie w szczęśliwej Danii. W każdym razie, echa duńskiego lifestyle’u jeszcze nie przebrzmiały, a Skandynawia uraczyła nas kolejnym, tym razem szwedzkim sposobem na życie. Na czym polega lagom?
Życie w sam raz
Słowo lagom pochodzi od szwedzkiego zwrotu lagom är bäst, który można przetłumaczyć jako „w sam raz”. To bardzo dobre określenie tej filozofii – styl życia według Szwedów promuje bowiem działania dążące do osiągnięcia harmonii. Życie powinno być uporządkowane, a każdy z nas powinien zachować równowagę pomiędzy pracą, a sferą prywatną. W lagom nie ma miejsca na pracoholizm i wyścig szczurów, ale z drugiej strony – nie pozwala przyjąć biernej i leniwej postawy wobec kariery zawodowej. Na czym polega lagom? W wielkim skrócie można powiedzieć, że w szwedzkiej filozofii najważniejsze jest ogólne zadowolenie z życia. Jednak pełna satysfakcja będzie możliwa jedynie wtedy, jeśli będziemy gotowi na zmiany – zarówno w sposobie myślenia, jak i wszystkich aspektach życia. Zmiany powinny zachodzić stopniowo i trwale, dlatego w lagom ważniejsze jest osiągnięcie celu finalnego niż popadanie w chwilowy błogostan. Szwedzki styl życia można określić jako stałą równowagę, która zapewnia spokój i bezpieczeństwo.
Czym różni się lagom od hygge?
Podczas gdy szwedzka filozofia promuje pracę nad sobą i „optymalizację życia”, duńskie hygge bardziej skupia się na chwytaniu ulotnych chwil i celebrowaniu błogostanu. Widać to zwłaszcza w sposobie odżywiania – lagom podkreśla znaczenie pełnowartościowych i naturalnych produktów, zaś hygge podsuwa pod nos gorącą czekoladę, wino i ulubione słodycze. Owszem, również osoby praktykujące szwedzki styl życia ulegają uciechom i doceniają relaks w gronie najbliższych. Jednak obok przyjemności znajdują czas również na rzetelną pracę i aktywność fizyczną – uprawianie sportów znakomicie wpisuje się w filozofię lagom. Tymczasem zwolennicy hygge zamiast joggingu wybierają lekturę przy kominku albo długie rozmowy w towarzystwie lampki wina. Różnice widać również w sposobie aranżacji wnętrz. Styl życia według Szwedów wymaga zastosowania trwałych i ekologicznych materiałów, a brak zbędnych dodatków sprawia, że wystrój wydaje się surowy i minimalistyczny. Natomiast do zbudowania atmosfery hygge potrzebne są dodatki podkreślające przytulność wnętrza – świece (a raczej bardzo dużo świec), grube pledy, miękkie poduszki, lampiony, dekoracyjne zasłony.
Jak żyć według filozofii lagom?
Wiemy już na czym polega lagom, ale czy damy radę wprowadzić szwedzki styl do naszej codzienności? Wbrew pozorom, nie będzie to łatwe. Lagom wymaga bowiem samozaparcia, pracowitości i gotowości do zmian. Na początek warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe – należy ograniczyć półprodukty, zrezygnować z fas foodów i pustych kalorii, przestać opychać się słodyczami. Lagom polega również na rozsądnym zarządzaniu czasem – powinniśmy rzetelnie wykonywać swoje obowiązki w pracy, ale wolne chwile poświęcać wyłącznie dla siebie i rodziny.
Styl życia według Szwedów wymaga też zmian na gruncie domowym – urządzamy wnętrza tak, aby były w pełni funkcjonalne i wygodne do życia. Powinniśmy zadbać również o środowisko, dlatego warto segregować śmieci, a także ograniczyć do minimum marnotrawstwo jedzenia, wody i energii elektrycznej. W filozofii lagom bardzo ważna jest także energooszczędność, dlatego przy budowie domu należy zastosować nowoczesne technologie grzewcze, a w mieszkaniu zredukować straty ciepła.