W obecnym czasie zauważa się częste niedobory witamin i minerałów u dzieci. Niedobory powodują powstawanie wielu chorób. Powodem braku witamin w organizmie jest nieodpowiednia dieta, zanieczyszczenie środowisko, ograniczona aktywność ruchowa oraz spędzani wielu godzin w pozycji siedzącej.
Do niedoborów może dojść na każdym etapie rozwoju dziecka. Istotna jest obserwacja i czujność rodziców, aby jak najszybciej zauważyć niedobory i je uzupełnić. Najczęstszymi niedoborami jest niedobór witaminy D, magnezu, żelaza oraz białka. Każde z niedoborów wiążę się z charakterystycznymi objawami. Brak witaminy D objawia się problemami z pęcherzem, zaparciami, niespokojnym snem, brakiem apetytu, zaburzeniem widzenia.
W przypadku niedoborów żelaza u dziecka można zaobserwować nadpobudliwość, agresywne zachowania, zaburzenia emocjonalne, zmienność nastrojów. Z kolej niedobory żelaza objawiają się częstymi infekcjami, zakażeniami, upośledzonym rozwojem. Niedobór żelaza może prowadzić do rozwoju anemii, którą należy leczyć. Mogą też pojawiać się niedobory innych minerałów i witamin. Ospałość i brak apetytu może świadczyć o niedoborze cynku. Z kolei zaburzenia ciśnienia krwi, osłabienie mięśni może być spowodowane niedoborem miedzi w organizmie. Brak wapnia objawia się osłabieniem, rozdrażnieniem, zmęczeniem, zaburzeniami pracy serca, opóźnieniem rozwoju i podatnością na złamania. W przypadku zauważenia niepokojących objawów można uzupełnić dietę w witaminy dla dzieci. Kompleksowe zestawy dostarczają dziecku niezbędnych minerałów i witamin.
Na rynku jest wiele produktów, z których możemy wybrać witaminy dla dziecka. W zależności od potrzeb można podawać dziecku zestawy witamin lub konkretne witaminy i minerały. Nie należy podawać dziecku witamin bez potwierdzenia niedoborów przez badania laboratoryjne. Długotrwałe niedobory mogą prowadzić do opóźnienia rozwoju oraz wzrostu i skutkować poważnym problemami zdrowotnymi w przyszłości. Kiedy objawy nie ustępują lub się nasilają, należy niezwłocznie udać się do lekarza.