Gdy już „dorobimy się” własnego mieszkania, stałego partnera lub partnerki i dzieci, nie możemy po prostu spocząć na laurach, stwierdzając, że wszystko co mieliśmy do zrobienia w kwestii rodziny już jest załatwione. Jeśli chcemy wieść udane życie rodzinne, trzeba się o nie trochę bardziej postarać. W jaki sposób to zrobić? Co może pomóc w pielęgnowaniu i wzmacnianiu relacji?
Częste rozmowy
Rozmowa to podstawa relacji międzyludzkich. Osoby, które często rozmawiają czują większą więź, lepiej się rozumieją i po prostu dobrze im w swoim wzajemnym towarzystwie. Warto prowadzić regularne konwersacje z małżonkiem i dziećmi, zagadywać na temat pracy, szkoły czy znajomości. Oczywiście nie powinno to mieć formy kontrolnego wywiadu. Chodzi o wzajemne poznawanie potrzeb i wspólne szukanie rozwiązań problemów. Prowadząc rozmowy na łatwe i trudne tematy stajemy się wsparciem dla rodziny.
Psychologowie często podkreślają, że przyczyną kłopotów w związkach bardzo często jest brak komunikacji. Co więcej, niejednokrotnie wystarcza ktoś, kto potrafi zachęcić zwaśnione strony do rozmowy (np. terapeuta rodzinny) i wówczas wszystko powoli wraca do normy. Tak duża jest siła rozmowy!
Wspólne posiłki
W kwestii udanego życia rodzinnego warto wspomnieć o wspólnych posiłkach. Osoby, z którymi jemy należą zwykle do najbliższego grona i wzajemne zaufanie w takiej grupie wzrasta. Co więcej, wspólny obiad jest doskonałym pretekstem do small talk na temat minionego dnia i planów na wieczór. Dobrym pomysłem jest wspólne spożywanie obiadów i kolacji codziennie.
Rodzinne rozrywki
W budowaniu udanego życia rodzinnego pomaga także wspólna rozrywka. Od czasu do czasu warto razem zagrać w scrabble, karty albo nawet pograć na konsoli. To samo dotyczy rozrywek poza domem. Wycieczki w góry czy nad morze będą wspominane przez całą rodzinkę latami i mogą się mocno przyczynić do wzmocnienia więzi.
Jednocześnie warto pamiętać, że takie formy wspólnej zabawy najlepiej wychodzą w przypadku małych dzieci i dojrzałej młodzieży. Kilkunastolatkowie często wolą spędzać czas z rówieśnikami, a czasem rodzinne zabawy uchodzą nawet za powód do wstydu – młody człowiek chce za wszelką cenę pokazać, że jest dorosły i niezależny, a grzeczne jechanie na rowerze czy spacerowanie po plaży pod okiem rodzicieli nie wpisuje się tę koncepcję.
Dobrym wyjściem natomiast może być pokazanie, że mama lub tata też potrafią być fajni – zamiast namawiać dziecko do wspólnej gry w chińczyka, na którą potomek nie ma ochoty, możemy spróbować chwycić pada, by rywalizować z synem czy córką w ulubionej grze na konsoli.
Nie zawsze masz rację
Udane życie rodzinne to także kompromisy. Nie musimy zawsze rywalizować o dominację ze współmałżonkiem lub dorastającymi dziećmi. Czasem inni członkowie rodziny mogą przejąć inicjatywę. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy mają po swojej stronie mocne, racjonalne argumenty. Pamiętajmy, że w rodzinie każdy będzie szczęśliwszy, gdy będzie ona stanowiła zgrany zespół, w którym każdy pełni ważną rolę.
Nic na siłę
Udane życie rodzinne jest marzeniem wielu osób, ale nie powinno ono oznaczać realizowania dokładnie obmyślonego scenariusza. Rzecz w tym, że każda rodzina jest trochę inna, każdy ma swój charakter i własne preferencje. Nie możemy na siłę wprowadzać wspólnych częstych gier czy długich prywatnych rozmów, gdy któryś z członków rodziny ewidentnie czuje się niekomfortowo w takich sytuacjach. Dopasowanie rodziny do modelu znanego z kina familijnego nie jest dobrym przepisem. Wszelkie zalecenia warto dostosowywać do charakterów swoich bliskich oraz ich potrzeb.
Własna przestrzeń też jest ważna
Troska o udane życie rodzinne jest istotna, ale warto też mieć na uwadze prywatność każdego z członków familii. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza rodzice, którzy zajmują się wyłącznie domem – nie mający pracy czy hobby oraz ci ze skłonnością do nadopiekuńczości. Może się zdarzyć, że nadmiar starań doprowadzi do uzależnienia dzieci, a nawet współmałżonka od nas, co będzie też oznaczało izolację od kolegów i koleżanek. To niebezpieczne zwłaszcza w przypadku dzieci, które obok rodziny potrzebują również zdrowych i częstych relacji z rówieśnikami. Spędzanie każdego popołudnia z mamą i tatą nie pozwoli na swobodne funkcjonowanie wśród osób w tym samym wieku.