Aktywna turystyka górska, to coraz bardziej popularny sposób spędzania wolnego czasu zarówno latem jak i w okresie zimowym. O ile spacer po niewielkich pagórkach nie wymaga specjalnych umiejętności, to jednak planując wielogodzinną wycieczkę po wyższych górach warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jakie obowiązują na górskich szlakach.
Wybierając się na wycieczkę wysokogórską pierwszą rzeczą jaką należy uczynić jest dokładne zaplanowanie trasy wędrówki oraz poinformowanie najbliższych o jej przebiegu. Warto pamiętać o tym, że w większości Parków Narodowych na terenie naszego kraju obowiązuje zakaz poruszania się poza wyznaczonymi trasami turystycznymi. Obostrzenia te wprowadzone zostały ze względu na bezpieczeństwo zarówno turystów jak i zwierząt mieszkających na tych terenach.
Każdy turysta wybierający się w góry powinien do swojego plecaka spakować podstawowe wyposażenie, do którego zaliczają się między innymi: szczegółowa mapa okolicy, kompas, termos z ciepłym napojem oraz odpowiednia ilość prowiantu. Warto ze sobą zabrać również apteczkę turystyczną, czołówkę oraz kurtkę przeciwdeszczową, gdyż pogoda w górach często się zmienia.
Wycieczka w góry powinna być dobrze zaplanowana, tak aby do celu dotrzeć jeszcze przed zmrokiem. Poruszanie się po szlakach turystycznych po zachodzie słońca jest znacznie utrudnione. Koniecznie trzeba posiadać naładowany telefon komórkowy, aby w razie wypadku móc szybko wezwać służby ratunkowe.