Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z najbardziej szkodliwych nawyków, które negatywnie wpływa na nasz organizm. Okazyjne wypicie lampki wina nie powinno zaszkodzić, jednak codzienne sięganie po alkohol doprowadza do poważnego zaburzenia funkcjonowania organizmu oraz może sprzyjać uzależnieniu. Jak alkohol wpływa na nasze zdrowie? Na czym polega detoks alkoholowy?
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/korzysci-z-odstawienia-alkoholu-zobacz-ile-mozesz-zyskac/
Nadmierna ilość alkoholu – co się dzieje z organizmem?
Po spożyciu alkoholu Jestem w bardzo szybkim tempie wchłonięty do krwi. Pierwsze efekty można odczuć już w ciągu 5 do 10 minut po wypiciu. Zazwyczaj szczytowy poziom alkoholu we krwi występuje po 30 – 90 minutach od spożycia. Alkohol metabolizowany jest głównie przez wątrobę, a znacznie w mniejszym stopniu przez płuca czy nerki. Początkowa faza spożycia sprowadza się do poprawy humoru, gadatliwości, a także większej otwartości, jednak jest to złudny efekt. Alkohol w nadmiernych ilościach doprowadza do poważnych w konsekwencji w organizmie.
Alkohol – jaki ma wpływ na nasze zdrowie?
Przewlekłe nadużywanie alkoholu może doprowadzić do nieprawidłowości we krwi, co sprowadza się do anemii i obniżenia płytek krwi. Co więcej spożywanie alkoholu zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego. Alkohol może też uszkodzić miąższ wątroby oraz prowadzić do jej stłuszczenia, a także ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki. Alkohol spożywany w dużych ilościach przekłada się na większe ryzyko rozwoju raka piersi, wątroby, jamy ustnej gardła, krtani oraz przełyku.
Spożywanie alkoholu w dużych ilościach może uszkodzić mózg oraz nerwy na przeróżne sposoby. Uszkodzenie mózgu, od łagodnego do ciężkiego występuje w około połowy przypadków przewlekłego spożycia alkoholu.
Detoks alkoholowy – na czym polega?
Detoks alkoholowy najczęściej przeprowadzany jest u osób, które są w fazie zaawansowanej choroby alkoholowej. W przypadku takich osób niemożliwe jest samodzielne odstawienie alkoholu. Dotyczy to każdej osoby nadużywającej alkohol, u której próba przerwania wiąże się z występowaniem objawów zespołu abstynencyjnego.
Detoks alkoholowy jest metodą na usunięcie skumulowanych w organizmie toksyn, a także przywróceniem równowagi wodno-elektrolitowej, pokonanie głodu alkoholowego oraz zespołu abstynencyjnego, a wreszcie przygotowanie do kompleksowej terapii antyalkoholowej.
Należy podkreślić, że odtrucie alkoholowe nie wyleczy z nałogu, jednak jest etapem niezbędnym do przeprowadzenia właściwej terapii uzależnienia. Takie odtrucie może być przeprowadzone jedynie pod czujnym okiem specjalistów. Nie jest wskazane, aby przeprowadzać detoks alkoholowy na własną rękę w warunkach domowych.
Zobacz też: http://www.gdansk4u.pl/rzucenie-palenia-skuteczne-sposoby-w-walce-z-paleniem/