Hibiskus (malwa sudańska)

Herbatę z hibiskusa można współcześnie kupić w wielu polskich sklepach. Warto się nią zainteresować, gdyż malwa sudańska posiada wiele cennych dla ludzkiego zdrowia właściwości, co więcej może skutecznie wspierać procesy odchudzania. Warto dodać, że posiada ona również wyjątkowy aromat i ciekawe walory smakowe.

Czym dokładnie jest malwa sudańska?

Malwa sudańska znana powszechnie jako hibiskus to wywodząca się z Azji roślina, którą zaliczamy do rodziny ślazowatych. Rozpoznamy ją po wyjątkowo efektownych, trąbkowatych kwiatach (kwiaty hibiskusa kwitną jedynie przez jeden dzień, a następnie więdną). Roślina w wielu krajach jest uprawiana ze względu na swoje walory ozdobne. W Polsce cenimy hibiskusa przede wszystkim za walory lecznicze i smakowe.

Hibiskus właściwości

Właściwości hibiskusa są niezwykle bogate. Mało kto wie, że jest on naturalnym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy C (napar z malwy sudańskiej będzie miał korzystniejszy wpływ na nasz organizm niż łykanie syntetycznych witamin).

Roślina zawiera także:

– kwasy organiczne,
– fenole,
– i flawonoidy.

Lecznicze właściwości hibiskusa można wykorzystać w celu wzmocnienia odporności organizmu (w szczególności w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy bardzo narażeni na różnego rodzaju infekcje).

Napary z malwy sudańskiej są wskazane podczas przyjmowania leków – działają one ochronnie na wątrobę.

Hibiskus właściwości odchudzające

Hibiskus to roślina doskonale znana dietetykom. Jest ceniona za właściwości odchudzające. Picie herbaty z malwy sudańskiej z jednej strony przyspiesza przemianę materii, z drugiej natomiast usuwa nadmiar wody z organizmu (w efekcie pozbywamy się nieestetycznych obrzęków i cellulitu wodnego).

Jakie jeszcze właściwości posiada hibiskus?

Regularne picie naparów z malwy sudańskiej obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza poziom złego cholesterolu, może nawet obniżać ciśnienie tętnicze. Związki zawarte w tej roślinie (między innymi flawonoidy) mogą działać przeciwnowotworowo.

Trzeba pamiętać, że hibiskus wykazuje pozytywne właściwości pod warunkiem, że spożywamy go z umiarem. Hibiskus nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży i par starających się o dziecko, gdyż obecne w nim związki mogą obniżać płodność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here