Jak wybrać idealne studia?

Pytanie jakie studia wybrać zadaje sobie co roku mnóstwo młodych ludzi. Mamy wrażenie, że jest to decyzja, która zdeterminuje całe nasze życie. Wybór nieodpowiedniego kierunku studiów w najlepszym razie przedłuży nasze studiowanie o kolejne lata, gdy będziemy w panice przenosić się z kierunku na kierunek. Czy wybór studiów naprawdę ma tak wielkie znaczenie? Czy jest to decyzja, która zaważy na całym naszym życiu?
Powiem wam, że jeszcze kilka lat temu odpowiedziała bym bez wahania. Oczywiście, że tak. Teraz mam pewne wątpliwości. To, że rozpoczniesz studia na jakimś kierunku studiów nie znaczy, że na tym kierunku musisz je skończyć. Kierunki można zmieniać. Nasza decyzja nie jest jednoznaczna i nie ogranicza nas. Wiem, że teraz wszyscy chcą ukończyć studia jak najwcześniej i jak najwcześniej rozpocząć pracę. Robić karierę. Wspinać się po szczeblach hierarchii w firmie. Pytanie tylko, czy na tym polega życie.
Zastanawiając się jakie studia wybrać, zastanowiła bym się raczej w kontekście, co chcę w życiu robić? Co jest spełnieniem moich marzeń? Przeraża mnie myśl, że całe życie mogła bym robić coś, czego nie lubię, co mnie męczy. Wyobraźcie sobie 40 lat swojego życia, gdy codziennie rano wstajecie i idziecie do pracy, której nie lubicie. 40 lat robienia czegoś co nie sprawia wam przyjemności, nie daje satysfakcji. Dzień w dzień praca powoduje w Was frustracje i zniechęcenie. Tak nie można żyć! Dlatego odpowiadając na pytanie jakie studia wybrać, odpowiem w ten sposób.
Wybierz taki kierunek studiów, który sprawi Ci przyjemność. Studiowanie to frajda. Szukanie wiedzy o tym, co Cię fascynuje nie sprawia nam trudności, nie jest męczące ( no przeważnie).
Zawsze bardzo żal było mi ludzi, którzy odpowiadając na pytanie jakie studia wybrać szukali odpowiedzi poprzez pryzmat najpopularniejszych kierunków. Jakie to ma znaczenie jakie studia w danej chwili są popularne? Za nim skończysz studiować uczelnia wypuści setki adeptów tego kierunku. Rynek pracy jest zmienny, wszystko jest płynne. Za kilka lat zawody dziś oblegane mogą stracić na popularności. Co wtedy zrobisz?
Właśnie, co zrobić, gdy po Twoim kierunku studiów nie ma pracy? To co robią wszyscy wykształceni, inteligentni ludzie. Przebranżawiają się. Badania w USA pokazują, że średnio Amerykanin w ciągu swojego całego zawodowego życia przebranżawia się co najmniej 3 razy. Jaki z tego wniosek? Nie ważne jakie studia wybierzesz. Uczelnia ma nauczyć Cię myśleć, zdobywać wiedzę, a tego mam nadzieję, nauczysz się na każdym kierunku. W takim razie może warto studiować to co Cię interesuje. Niestety istnieje dosyć duża szansa, że nie będziesz pracować w wyuczonym zawodzie. Po co tracić czas na naukę czegoś, co Cię nie fascynuje w nadziei, że kiedyś będziesz zarabiać za to pieniądze? Ważne jest dziś, teraz. Naucz się uczyć i myśleć, a decyzja jakie studia ukończyłeś nie będzie tak bardzo znacząca. Wszystkiego można się w życiu nauczyć. Zawsze można zmienić pracę. Więc skończ taki kierunek studiów, który da ci satysfakcję.

www.trenujsukces.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here