Jaką lampę do akwarium wybrać

O tym, że oświetlenie pełni ważną rolę w każdym akwarium, nie trzeba przekonywać żadnego hodowcy. Emituje ono światło istotne dla życia roślin, rybek i innych mieszkańców zbiornika. Pozwala także wyeksponować jego wewnętrzne unikatowe piękno. Lampka do akwarium powinna być dopasowana do wielkości zbiornika oraz potrzeb jego mieszkańców. Poniżej przyglądamy się przykładowi oświetlenia akwariowego z bliska oraz podpowiadamy jakie typy lamp warto wybrać do swojego rybiego królestwa. 

Oświetlenie i jego kluczowa rola w zbiorniku 

Obok filtracji oraz podgrzewania wody, kluczową sprawą jest właśnie oświetlenie zbiornika. Będzie ono miało wpływ na rozwój posadzonych w wodnej toni roślin. Również zbiorniki biotopowe zamieszkałe wyłącznie przez ryby potrzebują dostępu do światła. Wybierając system oświetleniowy, warto uwzględnić rozmiar akwarium oraz przede wszystkim jego wysokość. Ma to znaczenie z uwagi na fakt, że w wodnej toni fale świetlne rozpraszają się odmiennie, niż w powietrzu lub próżni. 

W przypadku akwariów wysokich na mniej lub zaledwie 40 cm – sprawa ta nie odgrywa aż tak dużej roli. Światło docierające do dna będzie stosunkowo silne i wystarczające do jego oświetlenia. Odmiennie wygląda sprawa w akwariach wyższych niż 40 cm. Docierające w nich do dna światło będzie znacznie uszczuplone. Z pewnością odbije się to na kondycji Twoich roślin oraz na samopoczucie zamieszkujących zbiornik ryb dennych. 

Dlatego wybierając system oświetleniowy, warto zwrócić uwagę na jego zdolność do rozpraszania światła w całym zbiorniku. Typowe świetlówki, które montujesz w pokrywie, mogą okazać się pod tym względem niewystarczające. O wiele lepiej poradzą sobie dedykowane do wysokich zbiorników systemy LED, przeznaczone do montowania na ściankach zbiornika. Dobrym pomysłem będą systemy oświetleniowe od Aquel: https://www.aquaelzoo.pl/100-oswietlenie-akwarystyczne

W przypadku zwykłych świetlówek, warto upewnić się, że zostały zamontowane prostopadle względem tafli wody. W ten sposób docierające w toń fale świetlne będą w najmniejszym stopniu skrócone, a tym samym – będą mogły dotrzeć nawet do samego dna. 

Jasność systemu oświetleniowego 

Kluczowym parametrem każdego systemu oświetleniowego do akwarium jest moc, z którą pracuje. Obliczając zapotrzebowanie na moc należy wziąć pod uwagę zarówno wielkość zbiornika, jak i wymogi stawiane przez konkretne gatunki, które go zamieszkują. Najczęściej zaleca się, by wybrać system pracujący z mocą 0,3W/l w przypadku mało wymagających roślin oraz ryb, a 0,7W/l w przypadku mieszkańców wysoce wymagających. 

Odmiennym sposobem na określenie zapotrzebowania na światło jest obliczenie ilości lumenów. W przypadku zbiorników zamieszkałych przez niezbyt wymagających mieszkańców warto wybierać systemy o mocy 20 lm/l, natomiast dla roślin i ryb bardzo wymagających należy stosować lampy o mocy 40 lm/l. W Zbiornikach o przeciętnym zapotrzebowaniu na światło warto wybierać systemy gwarantujące oświetlenie na poziomie 30 lm/l.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here