Nie ma wątpliwości, że wzrok jest najważniejszym narządem zmysłów, a niestety niezbyt o niego dbamy. Okazuje się, że regularne wizyty u okulisty celem badania jakości widzenia, są realizowane przez mniej niż połowę Polaków. Do lekarza zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy problemy z widzeniem przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu. Sprawdź, czym zajmuje się optometrysta i kiedy to właśnie do tego specjalisty warto udać się z wizytą?
Czym zajmuje się optometrysta?
Optometrysta jest medykiem w zakresie diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki narządu wzroku. Od optyka jego specjalizacja różni się jednak tym, że nie leczy on chorób oczu, ale zajmuje się raczej korekcją wad w zakresie widzenia. Między innymi dobiera soczewki czy szkła korekcyjne okularów według indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kiedy zgłosić się do optometrysty?
Optometrysta nie jest tak powszechnym zawodem, jak okulista, natomiast ci specjaliści ściśle ze sobą współpracują. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie najbliżej Twojej okolicy przyjmuje optometrysta, wpisz w wyszukiwarkę hasło “optometrysta Poznań”. Pamiętaj tylko aby najpierw sprawdzić niezależne i obiektywne opinie o wybranym specjaliście, czasem warto podjechać nieco dalej, aby trafić do najlepszego fachowca.
Kiedy powinieneś szukać optometrysty? Niepokojące powinny być już pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o wadzie wzroku. Często boli Cię głowa, mrużysz oczy, pocierasz powieki? Do tego, musisz odczekać aż obraz będzie wyraźny, widzisz obiekty zamazane, musisz przybliżać przedmiot albo odchylać głowę, aby dobrze widzieć? Odczuwasz zmęczenie oczu, spędzasz wiele godzin dziennie przed ekranem komputera albo korzystasz ze smartfona? To znaki, które mogą świadczyć o wadzie wzroku i dobrze byłoby, gdybyś jednak umówił wizytę u optometrysty.
Jak leczy optometrysta?
Optometrysta zajmuje się diagnostyką wad widzenia i w tym celu wykorzystuje profesjonalny sprzęt badawczy oraz metody, które umożliwiają podanie niezwykle precyzyjnych wyników. Co ważne, za każdym razem optometrysta dobiera rodzaj badań indywidualnie, uwzględniając szczegółowy wywiad z pacjentem, który uskarża się na dany problem ze wzrokiem.
Najczęściej realizowane przez optometrystę badania to te z zastosowaniem tzw. tablicy optometrycznej. Podstawą jest również wykorzystanie foroptera do dobrania szkieł czy soczewek. Podstawowe badanie wykonuje się zaś z zastosowaniem autorefraktometru, tonometru czy biomikroskopu.
Co ciekawe, w niektórych krajach to właśnie optometrysta jest lekarzem pierwszego kontaktu, który dopiero w razie konieczności kieruje pacjenta do okulisty. W Polsce wciąż najczęściej pierwsza wizyta odbywa się u okulisty, a dopiero w drugiej kolejności u optometrysty. Nie ma jednak wątpliwości, że to lekarz o tej specjalizacji jest najważniejszy, jeśli uwzględnimy dbanie o wzrok i reagowanie na nawet najmniejsze odchylenia w zakresie jakości widzenia. Musisz wiedzieć, że tylko natychmiastowa reakcja i podjęcie leczenia hamuje postęp wady i pozwoli normalnie funkcjonować.