Konwersja norm ISO/DIN/PN

Dlaczego wybór dotyczący śrub jest tak istotny? Trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jakich? Co w tym temacie ma do powiedzenia – kolokwialnie pisząc – tabela konwersji norm? Dlaczego ludzie coraz częściej korzystają z takiego pomocnego narzędzia?

Co wziąć pod uwagę wybierając śruby?

Decydując się na konkretne śruby trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Między innymi bardzo ważne jest to, aby elementy tego typu spełniały określone normy. Oczywiście, nie wszystkie wywiązują się z tego zadania. Niektóre są naprawdę bardzo tanie… Kłopot jest taki, że nie spełniają swojej roli w należytym stopniu. Na tym temacie nie powinno się oszczędzać. Zwłaszcza, że panuje spora rywalizacja. To znaczy, że można kupić dobre elementy łączące czy regulujące urządzenia, które będą miały dodatkowo atrakcyjne warunki finansowe. Przede wszystkim istotna jest marka producenta. Najlepiej decydować się na przedsiębiorstwa, które nie od dzisiaj działają na rynku i mają pozytywne opinie od Klientów. Trzeba również uwzględnić czy spełniają określone normy. Takie śruby będą między innymi miały odpowiednią klasę wytrzymałości, właściwy materiał czy optymalną powłokę itp. Pamiętajcie, że produkty z tej kategorii różnią się między sobą wieloma parametrami. Trzeba zatem stosować śruby spełniające normy, a także takie, które jednocześnie dobrze pasują do konkretnej sytuacji.

Na czym polega konwersja norm?

Jaką rolę odgrywa tutaj tabela konwersji norm? Naprawdę sporą. Na początek wyjaśnimy, co oznaczają poszczególne skróty. Najbardziej uniwersalne są normy ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna współpracuje z państwami (w tym momencie jest ich ponad 160) z różnych kontynentów. W tym gronie jest też Polska. To trochę tak, jak z językiem angielskim, który jest przecież najbardziej uniwersalny na całym świecie. Jeśli spotykają się ze sobą w interesach przedstawiciele różnych firm, to zazwyczaj korzystają z tego języka. Jeśli natomiast przedsiębiorstwa handlują – na przykład śrubami – to w zdecydowanej większości przypadków korzystają z normy ISO. Na terenie Polski stosowane są również normy DIN. Są one zatwierdzone przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny posiadający swoją siedzibę w Berlinie. Skrót PN to natomiast Polskie Normy. Niestety, mają one zasięg tylko krajowy. To znaczy, że na przykład we Francji prawdopodobnie nikt o nich nie słyszał i nigdy nie usłyszy.

Jak skorzystać z tabeli konwersji norm? Śruby HV do połączeń sprężanych mają oznaczenie PN 82343. Przy pomocy tabeli konwersji norm dowiecie się, jak przedstawiają się pozostałe skróty. To DIN 6914 i ISO 7412. Przeprowadzenie zamiany nie zajmuje zbyt wiele czasu. Dzięki temu na przykład złożycie dokładne zamówienie czy będziecie mogli przedstawić precyzyjną ofertę Klientowi z zagranicy.

Sprawdź aktualną ofertę firmy Stalmut na stalmut.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here