Oświetlenie w sypialni

Najnowsze badania wykazują, że człowiek średnio 2/3 swojego życia przesypia, większość tego czasu spędza zazwyczaj w sypialni. Warto zatem tak ją zaaranżować aby czas, który tam spędzamy był przyjemny także dla oka.
Sypialnia powinna być urządzona w stylu, w którym dobrze się czujemy. Kolory ścian, mebli oraz dodatków powinny tworzyć spójną całość. Rzeczą najważniejszą w sypialni, jest posiadanie wygodnego, komfortowego łóżka. Warto tu poświęcić trochę więcej czasu i znaleźć idealne dla nas zarówno samo łóżko, jak i materac, na którym śpimy. Wybór zarówno tych pierwszych, jak i drugich jest ogromny. Każdy z pewnością znajdzie idealne dla siebie rozwiązanie.

Ważną ale często pomijaną kwestią w trakcie urządzania sypialni jest odpowiedni dobór oświetlenia. Rynek oferuje szeroki wybór tego rodzaju produktów. Coraz chętniej wybierane są żyrandole do sypialni. Świetnie sprawdzą się, zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie sufit jest wysoko. Ale nie tylko, ponieważ żyrandole do sypialni mogą być różnych rozmiarów. Na ścianach idealne będą kinkiety. Tutaj również wybór jest ogromny. Planując rozmieszczenie oświetlenia na etapie projektowania sypialni, warto uwzględnić w nim jak największą liczbę punktów świetlnych, aby później z łatwością móc włączyć odpowiedni rodzaj oświetlenia. Rano będzie nam zależało na jasnym świetle, a z kolei wieczorem lepiej zrelaksujemy się i odpoczniemy po całym dniu przy ciemniejszym świetle, mniejszym. Dla osób, które lubią czytać, a jednocześnie dbają o swój wzrok – dobrze jest zaplanować odpowiednie lampki przy łóżku. Może on być stojąca na nocnej szafce przy łóżku lub mocowana na klips do półki nad łóżkiem. W ostatnim czasie bardzo modne stały się pojedyncze żarówki, tzw. edisonki, powieszone na długim przewodzie z sufitu, kończące się niewysoko nad łóżkiem. Nadaje to pomieszczeniu nowoczesny wygląd i wprowadza klimat.

Dysponując trochę większym metrażem, można rozważyć również oświetlenie stojące. Lampy stojące na ziemi, także mogą być proste i surowe oraz bardziej wystylizowane.

Projektując oświetlenie, raz jeszcze warto podkreślić że żyrandole do sypialni, wracają do łask i warto rozważyć ich montaż. Mają nowoczesny wygląd, zazwyczaj mają kilka żarówek, co sprawia że sypialnia jest widna, jasna. Warto również pamiętać, że w sklepach można kupić żarówki o różnej barwie a także mocy czyli ilości watt. Chcąc uzyskać bardzo jasne, ostre światło należy kupić żarówki o barwie białej. Jeśli zależy nam na ciepłej barwie, należy kupić żarówki o barwie żółtej. Istotna jest również moc. Im większa ilość watt, tym więcej prądu będą one pobierały ale jednocześnie światło będzie zdecydowanie jaśniejsze.
Idealnie byłoby aby każdy punkt świetlny, który znajduje się w sypialni, został przydzielony do pełnienia określonej funkcji.
Żyrandole do sypialni zawieszone na suficie, stanowią główny, centralny punkt oświetlenia. Oświetlenie boczne, znajdujące się na ścianie, stojąca lampa czy nie wspomniane jeszcze paski ledowe, umocowane np. pod sufitem – stworzą klimat i przyjemny nastrój.

Dobrze jest, zastanowić się na jakim świetle zależy nam, aby móc je jak najlepiej dopasować do własnej sypialni.

www.designsekcja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here