Paszport do Turcji - czy jest konieczny?

Turyści planujący swój wypoczynek w słonecznej Turcji lub podróżujący w sprawach biznesowych, często zastanawiają się, czy do Turcji potrzebny jest paszport. Należy pamiętać, że kraj ten nie należy do strefy Unii Europejskiej. Fakt ten często utrudnia swobodne podróżowanie za granicę. Co więcej należy dowiedzieć się, czy oprócz samego paszportu będziemy potrzebować dodatkowych dokumentów.

Turcja jest krajem położonym w Azji Zachodniej, a także częściowo w Europie Południowo-Wschodniej. Często można usłyszeć, że kraj ten należy do Unii Europejskiej. Jest to mylne stwierdzenie. Co za tym idzie, aby swobodnie i bezpiecznie przekroczyć granicę tego państwa, niezbędnym będzie posiadanie paszportu. Niestety nie każdy taki dokument uprawnia nas do wjazdu na teren Turcji. Powodem tego jest to, iż kraj ten wymaga, aby ważność naszego paszportu nie była krótsza niż 180 dni, licząc od dnia wjazdu do Turcji. Okres ten zależy od planowanego czasu spędzonego w tym kraju. Dla okresu 90 dni w przypadku wyjazdów turystycznych podane 180 dni to minimalny czas.

Po otrzymaniu paszportu należy postarać się o kolejny dokument, czyli wizę. Istnieją dwa sposoby, aby ją otrzymać. Po pierwsze, możemy starać się o nią na lotnisku po przylocie jako wielokrotną wizę (wklejkę). Innym sposobem jest strona www.evisa.gov.tr po przez, którą otrzymamy wizę elektroniczną. Otrzymamy ją po wypełnieniu niezbędnych danych. Wiza będzie miała formę elektroniczną.
Dodatkowo należy pamiętać, że wiza jest dokumentem, za który należy zapłacić. Koszt takiego dokumentu dla polskich turystów to 20USD (dolar amerykański). Jedyną metodą płatności jest karta debetowa lub kredytowa. Wymienione dokumenty są niezbędne, aby swobodnie dostać się na terytorium Turcji. Po przekroczeniu granicy władze Turcji zalecają, aby nosić oba dokumenty przy sobie. Warto również zrobić sobie kopię tych dokumentów w razie zgubienia któregoś z nich.

Jak widać podróż do Turcji nie wymaga wielu przygotowań biorąc pod uwagę wymagane dokumenty, jednak bez odpowiednich informacji wyjazd może przysporzyć nam kłopotów.

www.przedsiebiorczapani.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here