Różnego rodzaju diet i sposobów żywienia są tysiące. I choć często skrajnie odmienne- każda głosi, że jest ‘ta jedyną’. Jednak najbardziej znana jest chyba tak zwana piramida żywienia. Jest to wizualne przedstawienie zróżnicowanej diety- od najbardziej podstawowych produktów, których zalecane spożycie dochodzi nawet do kilkunastu porcji dziennie, aż po czubek piramidy- wskazujący produkty dopuszczalne tylko okazjonalnie. Przestrzeganie proporcji przedstawionych w piramidzie ma zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie.
Podstawą piramidy są produkty zbożowe, takie jak pieczywa, makarony i kasze. Według tego schematu, ich spożycie powinno wynosić pięć, siedem, a według niektórych opracowań- nawet dwanaście porcji dziennie. Produkty te dostarczają w dużej mierze węglowodanów, będących źródłem energii i stanowią podstawę diety.
Kolejnym poziomem piramidy są warzywa i owoce- zalecane spożycie minimum pięciu porcji dziennie. Według tego zestawienia optymalną ilością jest dziesięć, dwanaście porcji- najlepiej różnych kombinacji. Warzywa i owoce mają za zadanie dostarczyć witamin i mikroelementów. Owoce często zawierają też łatwo przyswajalne cukry.
Wyższy poziom zajmuje mięso i nabiał- a więc wszelkiej maści sery i przetwory mleczne, mające dostarczyć tłuszcze i białko. Tu zalecane jest jedynie trzy do pięciu porcji dziennie.
Dieta ta dopuszcza wprawdzie słodycze oraz alkohol, ale w niewielkich ilościach i raczej sporadycznie- produkty te znajdują się na samym jej wierzchołku.
Według założeń piramidy- tak zaplanowane posiłki zapewniają prawidłowy rozwój i zdrowie; jest to dieta dostarczająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

www.blognazdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here