Aranżacja wnętrza zależna jest nie tylko od możliwości, ale również gustu właściciela pomieszczenia bądź całego kompleksu. I chociaż niezwykle często w tym celu wykorzystuje się drewno bądź kamień, nie stanowi nowości fakt, że szkło także odgrywa ważną rolę w budownictwie.
Wykańczanie i dekoracja szkłem
Szkło jest wbrew wszelkim pozorom chętnie użytkowanym materiałem w całej architekturze. Niezwykle stylowo prezentują się bowiem zarówno szklane ozdoby, jak również meble. Wyjątkową popularnością cieszą się wykonane ze szkła blaty, które prócz estetycznego wyglądu cechują się nieprzeciętną łatwością w czyszczeniu.
Warto zaznaczyć, że szkło wykorzystywane zarówno w aranżowaniu wnętrza, jak ogólnej dekoracji wcale nie musi być przeźroczyste oraz bezbarwne. Można wręcz stwierdzić, że sprawy mają się wręcz odwrotnie. Ogromnym zadowoleniem pośród konsumentów cieszą się wyroby wytworzone z różnobarwnego szkła. Wazony czy szklane figurki pięknie prezentują się elegancko ułożone na półeczkach, lecz równie dużym stylem cechują się także szklane balustrady czy drzwi.
Ściany szklane a murowane
W większości gospodarstw domowych napotkać można bez większego trudu standardowo wykonane ściany, których głównym materiałem wykonania jest cegła bądź drewno. Są to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane materiały w budownictwie. Do czynienia oczywiście można mieć również z innymi materiałami jak chociażby płyta gipsowa. Jednakże coraz większą popularnością cieszy się montaż ścian wykonanych ze szkła.
Chociaż wielu osobom wciąż może wydawać się to dosyć nietuzinkowym rozwiązaniem, ścianę działową mieszkania wykonać można z wykorzystaniem szkła. Nie dosyć, że jest to rozwiązanie zdecydowanie innowacyjne, to jeszcze ściany szklane odznaczają się kilkoma innymi cechami przemawiającymi za ich montażem.
Plusy i minusy ścian szklanych w domu
Bez cienia wątpliwości ogromną zaletą jest możliwość zadecydowania o wymiarach ścian, które wykonane mają zostać właśnie ze szkła. Nie stanowi problemu w tym wypadku ani długość, ani szerokość pomieszczenia, które planujemy przegrodzić. Przedzielić szklaną ścianą można z powodzeniem nie tylko konkretne pomieszczenie, lecz dowolną przestrzeń.
Jednocześnie rozdzielając ją na mniejsze części, nie dochodzi do odizolowania od siebie poszczególnych użytkowników przestrzeni. Wciąż mogą oni widzieć się wzajemnie, co przynajmniej teoretycznie zaspokaja potrzebę integracji oraz przynależności.
Montaż ścian szklanych jest nieprzeciętnie prosty, gdyż nie wymaga on podejmowania dodatkowych działań. Szklanych ścian w przeciwieństwie do innych nie trzeba dekorować. Można nawet uznać za zbędne ich malowanie czy tapetowanie, ponieważ w rzeczywistości kłóci się to z ideą stawiania szklanych ścian.
Jednocześnie decydując się na szklane ściany w domu, należy pamiętać o konieczności ich czyszczenia. Niestety szkło dosyć prosto ulega zabrudzeniom, czego przykładem bez krztyny wątpliwości okażą się okna. Co więcej, na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż ściany posiadają zdecydowanie większą powierzchnię od okien, nawet jeśli mowa o przejściu balkonowym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.