Skąd się biorą problemy z hemoroidami?

Hemoroidy, to inaczej zwane guzki krwawnicze odbytu, które są przypadłością wielu z nas. Czujemy pieczenie, ból okolic odbytu i mamy problemy z wypróżnianiem. Hemoroidy mamy wszyscy, ale tylko niektórzy mają z nimi problem. Ma to związek z niewłaściwym żywieniem i ze zbyt mała ilością ruchu. W dzisiejszych czasach często jemy niezdrowe rzeczy, które tylko ten problem pogarszają.

Od czego powstają hemoroidy?

Główną przyczyną jest mała ilość ruchy, złe odżywiania, skłonność do żylaków, bądź ciąża. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujące przy komputerze, spędzające całe dnie na kanapie przed telewizorem, są narażone na hemoroidy. Drugą przyczyną jest złe żywienie, a konkretniej zbyt mała ilość błonnika w diecie oraz częste zaparcia. Trzecim powodem powstawania bolących hemoroidów jest ciąża. Kobiety w tym okresie przechodzą wiele zmian w organizmie, są bardziej narażone na żylaki, zarówno te na nogach, jak i hemoroidy.

Leczenie hemoroidów powinniśmy zacząć jak najwcześniej. Tylko wtedy jest szansa na pozbycie się problemu bez konieczności wizyty u lekarza, która często, dla wielu z nas, bywa krępująca. Początkowe objawy to świąd i pieczenie okolic odbytu. W kolejnym etapie dochodzi ból podczas wypróżniania, który może narastać, do tego stopnia, że całkowicie utrudni wypróżnianie. W zaawansowanym stadium choroby konieczny będzie zabieg chirurgiczny, jednak to ostateczność. Jest on wykonywany w miejscowym znieczuleniu i jest mało inwazyjny. Trwa on niedługo, a daje natychmiastowe efekty. W początkowej fazie, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy powinniśmy udać się do lekarza, bądź apteki. Tam doradzą nam co najlepiej kupić. Preparaty dostępne bez recepty dostaniemy w postaci maści, czopków i tabletek. Najskuteczniej będzie jeśli kupimy wszystkie trzy rodzaje, ponieważ każdy z nich działa inaczej.

Maści na hemoroidy są stosowane miejscowo, na zewnątrz odbytu. Mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwświądowe. Należy je stosować zgodnie z tym co jest napisane na ulotce, bądź zgodnie z zaleceniami lekarza. Czopki są stosowane doodbytniczo. Działają podobnie do maści, jednak często zawierają kwas hialuronowy, i inne substancje, które przyspieszają gojenie guzków. Zarówno maści, jak i czopki stosuje się, najczęściej, 2-3 razy dziennie. Ostatnim rodzajem leków są tabletki. Działają one na cały organizm, a nie tylko na hemoroidy, dlatego powinny mieć jak największą dawkę substancji czynnej. Tabletki najczęściej stosuje się przez tydzień, lub dwa. Dawka jest zależna od stopnia zaawansowania choroby. Na początku przyjmujemy większą dawkę, którą stopniowo zmniejszamy.

Należy pamiętać, że żadne lekarstwo nie wyeliminuje problemu na stałe. Aby to zrobić należy zmienić styl życia i żywienie. Jeśli cierpisz na nawracające hemoroidy mimo zmian, to warto wprowadzić tabletki. Należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze leki zapobiegawcze. Przykładowo możesz przez tydzień brać tabletki, po czym tydzień przerwy, i tak dalej. Powinno to pomóc w zapobieganiu nawracających hemoroidów.

www.niezawal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here