Chemiczne eksperymenty dla dzieci pełne nauki i zabawy

Gdy dzieci dorastają do pewnego wieku, każdy rodzic chce, aby poszerzały swoją wiedzę, jednocześnie czerpiąc z tego, maksymium korzyści a czasem nawet zabawy. Te dorastające istotki zadają mnóstwo pytań i niestety bardzo szybko się nudzą. Takie dziecko trudno zająć dłużej niż na 5 minut. Nie oszukujmy się, trudno też znaleźć rozwiązanie, które jednocześnie będzie nauką i zabawą w jednym. Dzieciom warto rozbudzać ciekawość świata. W tym wypadku super rozwiązaniem będą eksperymenty, które maluchy mogą bezpiecznie wykonać samodzielnie bądź pod okiem opiekunów. Takie zabawy dają wiele radości i nauki. Gwarantuje, że każde dziecko będzie miało uśmiech na buzi i wyniesie z tej zabawy dużo, treściwej wiedzy. Sprawdź jakie eksperymenty możecie wykonać w zaciszu domowym i cieszcie się wspólną zabawą.

Najbardziej popularne doświadczenia dla dzieci

  • Wulkan z sody i octu – potrzebny będzie duży talerz, kubek, taśma klejąca, folia aluminiowa, soda oczyszczona oraz ocet. Szklankę ustawiamy na środku talerza i przyklejamy ją taśmą. Folią całkowicie przykrywamy talerz oraz szklankę. Na środku wycinamy w folii dziurkę. Wszystko ustawiamy na tacy, aby nie było zbyt dużo sprzątania wokół. Do wulkanu wlewamy 2 łyżki wody, łyżkę sody i mieszamy do rozpuszczenia. Następnie dodajemy 2 łyżki octu. Na skutek reakcji chemicznej, powstaje piana, która będzie niezłym wybuchem.
  • Wystrzałowe jajko – potrzebne jest jedynie jajko niespodzianka, proszek do pieczenia oraz woda. Do środka plastikowego jajka wsypujemy proszek do pieczenia, zalewamy wodą po czym zamykamy i mocno potrząsamy. Następnie rzucamy przed siebie i obserwujemy duży wybuch.
  • Lampka lawa – potrzebne składniki to: olej roślinny, woda, barwnik i tabletka musująca. Wlewamy po kolei składniki (w kolejności jak zostały wymienione). Dziecko może zaobserwować jak krople oleju poruszają się.

Gdzie szukać inspiracji na kolejne eksperymenty?

Każde dziecko ma inne zainteresowania, więc warto zaczerpnąć wiedzy nie tylko w podręcznikach szkolnych ale także na stronach internetowych. W sieci jest mnóstwo przydatnych informacji, które można ciekawie wykorzystać i przedstawić je dziecku. Jeśli Twój malec uwielbia takie eksperymenty dla dzieci, ciekawym rozwiązaniem będzie zapisanie go na dodatkowe lekcje chemii, bądź specjalne warsztaty w których specjaliści, będą ciekawie opowiadać o kolejnych reakcjach.

Czy dzieci będą chętnie brać udział w takich eksperymentach?

Odpowiedź jest prosta. Jeśli zainteresujesz swoje dziecko, czymś nad wyraz fajnym, malec na pewno z chęcią zajmie się takim doświadczeniem dłużej niż 5 minut. Niestety nauczanie w szkole nie jest przystosowane do ciągłego pokazywania takich reakcji. W życiu codziennym mamy mnóstwo styczności z takimi zjawiskami, a żeby je lepiej udokumentować, potrzebne będą proste artykuły gospodarstwa domowego. W ten sposób dzieci uzmysłowią sobie, że to o czym się uczą, ma miejsce również w życiu codziennym. Jeśli chcesz zainteresować swoje dziecko nauką, pora zorganizować domowe laboratorium!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here