czarnuszka

Czarnuszka siewna jest powszechnie uznawana za jedną z najlepszych roślin, jakie są na własnej planecie. Specjaliści stwierdzają mnóstwo wartości medycznych czarnuszki, twierdzą również, że są one cięższe aniżeli mnóstwo antybiotyków. Może pomóc w pozbyciu się z organizmu odpornego na metycylinę gronkowca złocistego oraz pomóc w odtruciu ciała po zanieczyszczeniu go bronią chemiczną. To jednak nie wszystkie magiczne wartości cudownej rośliny. Znawcy określają czarnuszkę mianem super środka. Znajduje się, że może ona pomóc przy leczeniu nowotworów, innych nadwrażliwości czy chorób związanych z układem krążenia. Dowiedz się zatem więcej ciekawych informacji właśnie na temat czarnuszki.

Czarnuszka – wartości odżywcze

W dzisiejszych czasach ponownie odkrywamy cudowne wartości czarnuszki. Warto wiedzieć ile ważnych dla naszego organizmu witamin i elementów mineralnych zawiera. Są to pomiędzy innymi: Nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas alfa-linolenowy, Fosfolipidy i fitosterole, Flawonoidy i równie cenne saponiny, Białka, Węglowodany, Alkaloidy na przykład: nigellinę, nigellaminę, nigellidynę, nigellicynę, Olejek eteryczny zawierający pomiędzy innymi: tymochinon, limonen, karwakrol, karwon i rozmaite, Witaminy A, Witamina E, Witamina F, Witamina B1,Witamina B3,Witamina B6,Biotyna,Związki mineralne cynku, Związki mineralne selenu, Związki mineralne magnezu, Związki mineralne wapnia, Związki mineralne żelaza, Związki mineralne sodu, Związki mineralne potasu.

olejek z czarnuszki - dzialanie i wlasciwosci

Czarnuszka – wartości zdrowotne

Dzięki tak wielu składnikom odżywczym, możemy wymienić mnóstwo wartości zdrowotnych czarnuszki. Będą toż pomiędzy innymi: Antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze funkcjonowanie. Szczególnie cieszy się wykorzystywanie czarnuszki przy przeziębieniach oraz nieżytach górnych dróg oddechowych i leczeniu kataru.. Dzięki zawartości olejków eterycznych rozszerzają się oskrzela, i to z kolei poprawia ich pracę. Olejki eteryczne oddziałują również na zmniejszenie ilości śluzu i pomagają jego robienie z organizmu. Oprócz leczenia przeziębień, czarnuszka pomaga również przy leczeniu przeróżnego rodzaju dolegliwości grzybiczych. Pomocne funkcjonowanie przy leczeniu cukrzycy. Naukowcy przeprowadzili analizowania, których wyniki pokazują, iż czarnuszka zmniejsza poziom glukozy we krwi, przy czym zwiększa również wydzielanie insuliny. Pomoc w leczeniu nadciśnienia. Spożywanie czarnuszki umożliwia obniżyć tętnicze ciśnienie krwi i chroni przed zakrzepami. Znajduje się również, że osoby, które weszły do naszej kuracji czarnuszkę są mniej narażone na zachorowanie na miażdżycę. Funkcjonowanie przeciwpasożytnicze. Specjaliści potwierdzają, że olej z czarnuszki wspiera leczenie: tasiemca, owsików, blastocytozy, włośnia krętego.

Czarnuszka – wykorzystanie

Czarnuszkę zajmuje się powszechnie jako dodatek do chlebów lub serów, szczególnie do sera korycińskiego. Żeby jednak bardzo wykorzystać jej medyczne wartości najlepiej jest spożywać je na surowo lub pod formą oleju. Olej składa się formą bardziej skoncentrowaną, co powoduje większe natężenie magicznych substancji, które ma czarnuszka. Olej jest również dobrą alternatywą dla osób, którym nie przypada do gustu smak czarnego kminu. Zdecydowanie łatwiej będzie przełknąć łyżkę oleju lub dołączyć go do ulubionej sałatki aniżeli przegryźć zmielone chociażby ziarna czarnuszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here