krew w kale

Podczas jednej z wizyt w toalecie zauważyłeś krew w kale? Czasami przyczyna jest bardzo błaha, jednak nie wolno tego objawu lekceważyć. Konsultacja ze specjalistą powinna rozwiązać wszystkie Twoje problemy i dać Ci odpowiedź na pytanie co jest przyczyną tej dolegliwości.

Skąd ta krew?

Objaw ten może być wywołany przez różne schorzenia, ale pewnym jest, że na którymś z etapów układu pokarmowego doszło do krwawienia co za skutkowało pojawieniem się krwi w kale.

W większości przypadków krew jest zauważalna. Jednak czasami możemy mieć do czynienia z tzw. „krwią utajoną” – jest to specyficzny rodzaj krwi, której nie widać gołym okiem. W celu jej wykrycia należy zrobić odpowiednie badania.

Symptomem, który może również wskazywać na obecność krwi w kale jest bardzo ciemny, a nawet czarny, kolor stolca.

Najczęstsze przyczyny występowania krwi w kale:

  • uchyłki jelita grubego – cienkościenne woreczki o średnicy ok. 1cm tworzące się na jelicie grubym, nie są objawem groźnej choroby, niestety dość często wywołują krwawienia, które mogą wiązać się ze stanem zapalnym dróg pokarmowych;
  • szczelina odbytu – jedno z najczęściej występujących schorzeń końcowego odcinka układu pokarmowego, objawia się wytworzeniem niewielkiej ranki w kanale odbytu co często powoduje krwawienia;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekła choroba zapalna obejmująca błonę śluzową jelita oraz odbytu. Cechują ją znaczne ilości krwi towarzyszące biegunce;
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – obecność licznych wrzodów trawiennych wywołanych zażywaniem niektórych leków lub infekcją bakteryjną, najczęściej występuje u mężczyzn;
  • angiodysplazja jelitowa – wada naczyniowa jelita;
  • zmiany nowotworowe, polipy – nowotwór jelita grubego zaliczany jest do jednych z najgroźniejszych chorób czego objawem często jest pojawienie się krwi (utajonej) w oddawanym stolcu, polipy z początku niegroźne zmiany, rozwijając się mogą w późniejszym okresie przeobrazić się w zmiany o charakterze nowotworowym.
  • żylaki przełyku.

co może oznaczać krew w kale

Nie rezygnuj z wizyty u specjalisty!

Po zaobserwowaniu u siebie krwi w kale należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Przyczyna może być nieznaczna, ale może także świadczyć o nowotworze, dlatego nie należy, pod żadnym pozorem, bagatelizować takiej dolegliwości.

Zanim pójdziesz na umówioną wizytę, zastanów się czy oprócz obecności krwi w kale nie dokuczają Ci inne objawy np. bóle brzucha. Poinformuj go również o chorobach przewlekłych na jakie cierpisz; Twoich alergiach, lekach jakie aktualnie zażywasz itp. Lekarza zapewne interesować będzie wygląd stolca: kolor, konsystencja, częstotliwość wydalania itd. Zdarza się, że lekarzowi wystarczy już sama charakterystyka oddawanego stolca aby bez problemu określić przyczynę Twoich dolegliwości. Jeżeli opis stolca nie da jasnej odpowiedzi wtedy konieczne będzie wykonanie również innych badań. W przypadku schorzeń ze strony układu pokarmowego najczęściej wykonuje się: kolonoskopię, badanie tomograficzne, prześwietlenie, laparotomię, enteroskopię oraz angiografię.

W przypadku pojawiających się dolegliwości takich jak nawracające silne brzucha, którym towarzyszą nudności, wymioty, biegunka, utrata przytomności, podwyższona temperatura ciała, uczucie osłabienia, konieczna jest wizyta u specjalisty. W takich przypadkach możesz nawet nie wiedzieć o tym, że w kale znajduje się krew – konieczne będzie wykonanie badania na krew utajoną.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here