Jak zakończyć ciąg alkoholowy

Klin klinem – popularne powiedzenie, które pokazuje, że czym się strułeś, tym się lecz wydawać by się mogło racjonalne, ale jednak w kontekście problemu alkoholowego to jeden z najpopularniejszych objawów poważnego uzależnienia od napojów wyskokowych. Ciąg, bo tak należy określić ten stan, trwa różnie – od kilku dni bezustannego spożywania trunków, przez nawet parotygodniowe czy miesięczne nieodstawianie kieliszka.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA TO CO MÓWIĄ TWOI BLISCY I OSOBY Z OTOCZENIA, ZWRÓCENIE PRZEZ NICH UWAGI JEST PIERWSZYM SYGNAŁEM, ŻE DZIELI CIĘ KRÓTKA DROGA DO CHOROBY ALKOHOLOWEJ

Zdrowy rozsądek

Jeżeli wiemy, że mamy kłopot z opanowaniem picia, koniecznie powinniśmy zrezygnować z leczenia kaca kolejnymi porcjami trunków. Wówczas nie dajemy sobie sami zachęty do skuszenia się na sięgnięcie po następną lampkę wina czy butelkę wódki. Łatwiej jest wtedy powstrzymać się od ponownego wprowadzenia się w stany upojenia. Warto również nie upierać się, ale posłuchać innych. Bliscy i ludzie z naszego otoczenia bez wątpienia zwrócą nam uwagę, że przesadzamy z alkoholem, wskazując na to, iż jesteśmy już w ciągu.

Uzależnieni nie powinni zatem odsuwać się od krewnych i życzliwych im osób, ale korzystać z ich porad i wsparcia. Co więcej, trzeba mieć świadomość, że nawet jednorazowy ciąg alkoholowy stanowi krótką drogę do rozwoju alkoholizmu. Nie wolno zatem takich sytuacji bagatelizować.

Specjalistyczna pomoc

Jeżeli stadium alkoholizmu jest bardzo zaawansowane, a samodzielnie nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z dopadającymi nas ciągami alkoholowymi, wymagane jest zasięgnięcie porad specjalistów. W tym celu wartko skorzystać z pomocy terapeutów, mających w tym kierunku odpowiednie przygotowanie, wiedzę i doświadczenie. Skuteczna może się także okazać terapia odwykowa składająca się z wielu elementów, w fachowym ośrodku zwalczania nałogów. W łagodniejszych przypadkach ciągi zlikwiduje detoks pod okiem ekspertów, czyli odtrucie organizmu. Jest to jednak opanowanie problemu fizycznie. W psychice skłonności do zapijania smutków czy oblewania sukcesów u uzależnionego nadal pozostają, dlatego też tak istotne okazuje się zmotywowanie uzależnionego w ciągu do podjęcia terapii odwykowej.

Chcesz skorzystać z terapii alkoholowej? Odwiedź https://uzaleznienia-terapia.pl/terapia-alkoholowa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here