odmiedniczowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek niejednokrotnie jest efektem nieleczonej czy niewłaściwie leczonej choroby cewki moczowej czy pęcherza moczowego, która rozprzestrzeniła się do nerek. Wtedy należy jak najszybciej zastosować właściwe leczenie. W innym razie może dołączyć do wzrostu przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek, i w konsekwencji do niewydajności tego narządu. Jakie są etiologie oraz sygnały odmiedniczkowego zapalenia nerek? Na czym polega leczenie tej dolegliwości?
Odmiedniczkowe zapalenie nerek to dolegliwość, w procesie której, w końcu stanu zapalnego, dochodzi do zniszczenia tkanki śródmiąższowej nerek oraz komórek kanalików nerkowych. Nieleczona czy niewłaściwie leczona może doprowadzić do trwałego zniszczenia nerek, a w konsekwencji do ich niewydajności.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – etiologie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek ważne są bakterie. Niejednokrotnie atakują pałeczki jelitowe oraz gronkowiec. Do zakażenia dochodzi jeśli nasz układ immunologiczny jest osłabiony. Narażone są osoby, które przez większy okres przyjmowały antybiotyki czy środki immunosupresyjne i osoby po sposobach na drogach moczowych. Za zapalenie dróg moczowych odpowiadają także zarazki przekazywane drogą płciową. Chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz mikroorganizmy. Niejednokrotnie atakują kobiety aktywne seksualnie. Zapalenie dróg moczowych częściej spotyka kobiety, rzadziej panów. Dzieje się tak, ponieważ drogi moczowe kobiet są odmiennie zbudowane aniżeli drogi moczowe panów. U kobiet cewka moczowa jest mniejsza oraz bakteriom łatwiej jest wniknąć do niej.
Ryzyko zachorowań na odmiedniczowe zapalenie nerek narasta z względu:
•osłabienia odporności organizmu,
•dny moczanowej,
•kamicy nerkowej,
•chorób budowy układu moczowego,
•cukrzycy.
Na zapalenie dróg moczowych zwłaszcza narażone są kobiety w ciąży oraz płód i kobiety w podeszłym wieku.

badanie nerek sprawdzi odmiedniczowe zapalenie nerek

 

Odmiedniczowe zapalenie nerek – sygnały

W ciężkiej formie dolegliwości symptomem dominującym jest nagły, silny ucisk w strefie lędźwiowej (jedno czy dwustronny), jaki może przenikać do pachwiny. Także pojawiają się sygnały kluczowe dla zapalenia dolnych dróg moczowych:
stan podgorączkowy czy temperatura
ogólne zmęczenie
nadciśnienie tętnicze
choroby ze strony układu pokarmowego: uciski brzucha, wymioty oraz mdłości
tzw. sygnały dyżuryczne: ucisk podczas wydalania moczu, częstomocz, liczne parcie na mocz z towarzyszącym pieczeniem, krwiomocz
Symptomem charakterystycznym, wskazującym na stan zapalny nerki, jest dobry symptom Goldflama. Jeśli specjalista uderza w okolicę lędźwiową pleców, chory czuje dotkliwy ucisk. Gdy zapalenie jest efektem niewyleczonego zapalenia pęcherza, chory może czuć również dyskomfort przy uciśnięciu strefie nadłonowej.
Formę długa przebiega skąpo objawowo czy bezobjawowo, aż do zaawansowanego stadium przewlekłej niewydajności nerek.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – diagnoza

W pierwszej kolejności składa się badanie moczu. Powszechnie występuje białkomocz oraz mniej czy bardziej nasilony krwiomocz. Wzrost ilości krwinek białych oraz bakterii w moczu jest umiarkowany. W badaniach krwi na stan zapalny wskazują podniesione CRP oraz OB. Znajduje się również leukocytozę oraz rozwój poziomu mocznika, który sugeruje na schorzenia pracy nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here