Każdy z nas pragnie żyć długo i szczęśliwie. Oczywiście w towarzystwie dobrego zdrowia, które nie bez powodu jest określane jedną z najważniejszych wartości. Dopiero w momencie, kiedy zdrowie zaczyna zawodzić, zauważamy jak bardzo jest ono cenne i jak wiele możliwości daje nam na co dzień. Dbanie o swoje ciało i umysł pozwala na długotrwałe zachowanie sprawności całego organizmu. Składają się na to oczywiście prawidłowa, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna czy unikanie nadmiernego obciążenia stresem. Czasami jednak mogą wystąpić w naszym organizmie zmiany, na które nie mamy większego wpływu. Wynikają one wówczas z genów, które zostały nam przekazane, ale także z narażania organizmu na długotrwały kontakt z substancjami toksycznymi czy rakotwórczymi i tym podobne.
Każdy problem zdrowotny to nieprzyjemne doświadczenie. Zdarzają się również takie dolegliwości, które mogą być powodem skrępowania i uciążliwego funkcjonowania w codziennych sytuacjach.
Jedną z takich dolegliwości są hemoroidy, nazywane żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Prawidłowo powinno się wspomnieć o „chorobie hemoroidalnej”, czyli stanie patologicznym struktur, jakimi są hemoroidy. W stanie zdrowym struktury te ułatwiają oddawanie kału.
Wróćmy jednak do stanu chorobowego.
Czym są hemoroidy?
Zazwyczaj objawiają się krwawieniem z odbytu, swędzeniem i bólem oraz poczuciem niepełnego wypróżnienia. W bardziej zaawansowanych stadiach dołączają problemy z siedzeniem. Struktury hemoroidów stają się wówczas nabrzmiałe i/lub objęte stanem zapalnym.
Hemoroidy mogą przybrać postać zewnętrznych lub wewnętrznych. Zewnętrzne hemoroidy utrzymują się na zewnątrz odbytu. Wewnętrzne natomiast mogą przybierać różne stadia, od niewypadających, nabrzmiałych naczyń krwionośnych, po wypadające na zewnątrz odbytu.
Przyczyn hemoroidów może być wiele, od naszego zaniedbania trybu życia na co dzień po podłoże genetyczne. W zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest siedzący tryb życia, zaburzony rytm wypróżnień, występowanie zaparć, dieta uboga w składniki takie jak błonnik (który wspomaga perystaltykę jelit), ale także otyłość czy wysokie ciśnienie w jamie brzusznej. Wbrew pozorom nie tylko osoby starsze mogą zmagać się z tym problemem. Dotyczy to również na przykład pracowników biur i korporacji.
Hemoroidy to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość i niewątpliwie każdy chory chętnie skorzystałby z możliwości pozbycia się problemu i swobodnego funkcjonowania.
Leczenie hemoroidów jest w obecnych czasach jak najbardziej możliwe. Stosuje się w tym celu metody zachowawcze, oparte na modyfikacjach diety chorego (wzbogacanie w błonnik), lub leczenie zabiegowe. W zależności od stadium zaawansowania choroby stosuje się różne metody leczenia. Wykonywane zabiegi mają obecnie bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i tym samym niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań. Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę wrosinski.pl i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące zabiegów usuwania hemoroidów.