niewydolność serca

Niewydolność serca jest to schorzenie, w wyniku którym powstaje zaburzenie czynności serca przez co dochodzi do spadku pojemności minutowej serca. W efekcie tego serce tłoczy w ciągu minuty znacznie mniejszą objętość serca, przez co niemożliwe jest pokrycie zapotrzebowania metabolicznego tkanek na tlen. Kiedy dochodzi do ostrej niewydolności serca objawy pojawiają się nagle, jednak przewlekła niewydolność rozwija się powoli, a pierwsze symptomy pojawiają się bezobjawowo. Czym dokładnie jest niewydolność serca? Jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/niewydolnosc-serca-przyczyny-objawy-metody-leczenia/ 

Niewydolność serca – czym jest? 

Niewydolność serca jest to zaburzenie funkcjonowania tego narządu, które uniemożliwia dostarczenie komórką ciała tlenu oraz związków odżywczych. Istnieje kilka kryteriów podziału tego typu schorzenia, a jeden z nich dotyczy podziału na niewydolność skurczową i rozkurczowo. Niewydolności skurczowej stwierdzona jest obniżona frakcja wyrzutowa lewej komory. Komora ta jest powiększona i ma cięższą ścianę, przez to jest niezdolna do przetłaczania odpowiedniej ilości krwi. Niewydolność rozkurczowa przebiega zdań z przyrostem i usztywnieniem ściany komory. Niewydolność serca można podzielić jeszcze na niewydolność serca ostrą oraz przewlekłą. 

Jakie są objawy niewydolność serca? 

Ostra niewydolność serca rozwija się w efekcie chorób układu krążenia takich jak ostry zespół wieńcowy, nadciśnienie płucne, przełom nadciśnieniowy, zapalenie mięśnia sercowego, rozstawienie aorty, zaburzenia rytmu serca. Przyczyną przewlekłej niewydolności serca są choroby takie jak kardiomiopatia, wady zastawkowe, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca. 

Symptomy, które mogą sugerować niewydolność serca zarówno ostrą jak i przewlekłą to: 

  • zmęczenie, 
  • duszności, 
  • świszczący oddech, 
  • kaszel, 
  • obrzęk i ból brzucha, 
  • zmniejszona tolerancja wysiłku, 
  • utrata apetytu, 
  • zawroty głowy, 
  • omdlenia, 
  • kołatanie serca. 

Na czym polega leczenie niewydolności serca? 

Leczenie opiera się na postępowaniu przyczynowym, czyli leczeniu schorzenia, które przyczynia się do rozwoju niewydolności serca oraz leczenia objawowego. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki takie jak beta-blokery, antagonistów aldosteronu. Co więcej wskazane są czynniki takie jak kontrola masy ciała, rzucenie palenia, ograniczenia spożycia soli w diecie oraz regularna aktywność fizyczna. 

Zobacz też: http://www.bazanciarnia.pl/zapalenie-osierdzia-i-wsierdzia-objawy-i-sposob-leczenia/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here