Czy szczoteczka manualna do zębów jest skuteczna?

Wybór szczoteczki do zębów często bywa bagatelizowany. Niejednokrotnie dokonując wyboru szczoteczki, kierujemy się wyłącznie jej walorami estetycznymi, bo przecież wszystkie myją tak samo. To bardzo często popełniany błąd. Podstawą jest dobór szczoteczki do stanu naszego uzębienia.

Czym jest manualna szczoteczka do zębów?

Tradycyjne szczoteczki do zębów, inaczej nazywane szczoteczkami manualnymi, są nadal podstawowym narzędziem do mycia zębów, które znajdziemy w każdej łazience. Składa się z uchwytu oraz główki z włóknem syntetycznym lub włosiem naturalnym.

Poszczególne szczoteczki dostępne na rynku, różnią się od siebie ergonomią rączki, wielkością główki, giętkością szyjki oraz ułożeniem włókien. Dzięki temu można wybrać szczoteczkę dobrą do swoich potrzeb lub do trudno dostępnych miejsc.
Głównym zadaniem szczoteczki do mycia zębów jest redukcja płytki nazębnej, osadu i prebarwień oraz usuwanie resztek pokarmowych.

Szczoteczkę manualną możemy podzielić ze względu na twardość włókna:

  • miękka (0,18-0,20 mm),
  • średnia (0,20-0,25 mm),
  • twarda (0,25-0,30 mm).

Szczoteczki do zębów manualne - jakie są ich zalety?

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką manualną?

Czyszczenie zębów szczoteczką tradycyjną odbywa się za sprawą wykonywania odpowiednich ruchów ręki. Polecane są ruchy okrężne, tak zwane wymiatające.

Aby prawidłowo myć zęby, należy włosie szczoteczki skierować w stronę dziąsła pod kątem 45 stopni. Przy niewielkim nacisku przechodzimy do wykonywania ruchów wymiatających w kierunku korony zęba. Trzymając w ten sposób szczoteczkę, jej włókna wnikają pomiędzy przestrzenie międzyzębowe oczyszczając je z płytki. Każdy z ruchów, należy powtórzyć kilkukrotnie w danym obszarze, a następnie przejść na stronę językową.
Jeżeli chodzi o powierzchnie żujące, wystarczy wyczyścić je poziomymi ruchami.

Jest to najbezpieczniejsza metoda szczotkowania dla dorosłych. Dzięki takiemu myciu stymulujemy dziąsła i przeciwdziałamy ich recesjom.

Podczas mycia nie należy zapominać o języku. Na nim również gromadzi się wiele bakterii.

Przeczytaj też: Płyny do płukania jamy ustnej – czy są skuteczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here