świąteczne savoir vivre

Podczas przygotowania do świąt jesteśmy bardzo zabiegani. Często zdarza się, że o czymś zapomnimy, albo popełnimy jakąś gafę. Jak tego uniknąć? Jakie prezenty kupić aby nie popełnić tzw. faux pas?  Jak ubrać się podczas uroczystej kolacji wigilijnej?  

Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/zasady-savoir-vivre/

Nie udawaj kogoś innego

Podczas Świąt cała rodzina zasiada przy jednym stole. Z przestrzeganiu dobrych manier nie chodzi o udawanie kogoś kim się nie jest. Nikt nie będzie wymagał od Ciebie tego abyś w tym rodzinnym czasie nie był sobą, wręcz przeciwnie. Chodzi tu o maniery, których należy przestrzegać podczas wigilijnej kolacji. Pamiętajmy też o istotnych sprawach organizacyjnych takich jak odpowiednie usadzenie gości przy stole.Odpowiednio dobrane prezenty dla gości, też są znaczącą kwestią. Kolejną jest także nasz strój, który także musi być odpowiednio dobrany pod tą niezwykle ważną uroczystość rodzinną. 

Zasady savoir-vivre na święta. Od czego zacząć?

Przyjmowanie gości 

Unikaj sytuacji, w których goście dotarli już pod drzwi twojego domu, a Ty jesteś w przysłowiowym proszku. Zawsze staraj się organizować czas w ten sposób, aby goście nie zastali Cię w kapciach i fartuchu, ubrudzonym mąką od ciastek, które jeszcze się nie upiekły. W momencie kiedy goście przechodzą przez Twoje drzwi, Ty stajesz się gospodarzem, i nie zostawiasz ich samych. 

’’Gość w dom, Bóg w dom’’ – bardzo ważne jest to w jaki sposób ugościsz swoich gości. Abo każdy czuł się dobrze, zadbaj o ich usadzenie przy stole. Pamiętaj też o zasadzie savoir-vivre dotyczącej prezentów. Inny prezent podarujesz swojej narzeczonej, a inny siostrze. 

Ubierz się właściwie do okazji   nieważne czy jesteś gościem czy gospodarze, odpowiednie ubranie dotyczy wszystkich. Pamiętajmy, że jest to uroczystość rodzinna, nie ubierzemy się zatem na Wigilię tak jak do klubu. Tym bardziej, że po kolacji wigilijnej udajemy się zazwyczaj do kościoła. Ubranie się odpowiednio do sytuacji pomoże nam uniknąć niepotrzebnej wtopy tego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here