Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, a niemal każdy Polak ma jej zbyt mało. Jak to możliwe? Otóż związek ten jest głównie syntetyzowany w skórze pod wpływem słońca o odpowiednim natężeniu. Niestety nasz kraj nie jest zbyt słoneczny, więc większość rodaków ma spore niedobory. Jeśli do tego dołożysz nieodpowiednią dietę, poziom witaminy D może być patologicznie niski.

Jak witamina D wpływa na organizm?

Dla człowieka największe znaczenie mają witaminy D3 oraz D2. Wśród ich najważniejszych funkcji trzeba wymienić regulację gospodarki wapniowo-fosforowej, przeciwdziałanie krzywicy, dbanie o mineralizację kości i zmniejszenie ryzyka złamań. Często mówi się też o witaminie D w kontekście samopoczucia i ogólnego zdrowia. Jest w tym wiele prawdy – zauważono np. zwiększenie siły mięśni u sportowców, którzy przyjmowali dodatkowe dawki witaminy D.

Pytanie o najlepsze źródła witaminy D powinno też zainteresować osoby, które chcą dbać o odpowiedni poziom testosteronu. Witamina D jest niezbędna do utrzymania męskiego hormonu w zdrowych ilościach.

Jeżeli witaminy D jest w organizmie zbyt mało, mogą się pojawić problemy z układem kostnym. U dzieci pojawia się krzywica, a u dorosłych osteoporoza i rozmiękczenie kości. W skrajnych przypadkach wyraźnie odczuwalna jest słabość mięśni prowadząca nawet do problemów z chodzeniem.

Witamina D ma bardzo duży wpływ na cały organizm, dlatego jej niedobór może powodować również tak przykre konsekwencje, jak niekontrolowane skurcze, stany zapalne, większa skłonność do otyłości i zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów. Ponadto witamina D jest szalenie istotna w życiu płodowym.

Słońce jako źródło witaminy D

Niemal każdy słyszał, że najlepszym źródłem witaminy D jest słońce. A raczej nasza własna skóra, która jest wstanie syntetyzować ten związek pod wpływem promieni słonecznych o odpowiednim natężeniu. Aby było to możliwe, na odsłonięte ciało powinny padać promienie ze spektrum UVB. To oznacza, że wystarczy spacer w krótkich spodenkach i krótkim rękawku, by po 20 minutach zagwarantować sobie dzienną dawkę witaminy D.

Problem polega jednak na tym, że odpowiednie warunki występują w Polsce jedynie od maja do sierpnia… Jest też ograniczenie godzinowe – optymalny jest spacer pomiędzy godziną 10:00 a 15:00. Jaki z tego wniosek? Niestety taki, że przeciętny Polak prawie nie ma szans na pozyskanie odpowiedniej dawki witaminy D ze słońca.

Witamina D w pożywieniu

Skoro słońce nie będzie Twoim sprzymierzeńcem to może warto postawić na pożywienie? Najlepsze źródła witaminy D to wątroba, jaja, mleko, masło, ryby oraz tran. Warto sięgać po te produkty regularnie, by utrzymywać witaminę D na właściwym poziomie.

Produkty spożywcze okażą się jednak niewystarczające, jeśli już masz duży niedobór. Nadrobienie zaległości za pomocą diety wymagałoby solidnego obżarstwa, ponieważ ilość witaminy D w wymienionych produktach nie jest aż tak wysoka, by można było polegać jedynie na menu. Właśnie dlatego warto sięgnąć po suplementy oraz tzw. leki specjalnego przeznaczenia medycznego (dostępne bez recepty). Za ich pomocą jesteś w stanie znacznie skuteczniej uzupełnić niedobory. Nawet jeżeli nie jesteś zwolennikiem suplementacji, to akurat w przypadku witaminy D warto zmienić zdanie. Większość lekarzy jest zgodna: niemal każdy Europejczyk powinien suplementować witaminę D. Dodajmy, że najbardziej skuteczne są kapsułki z nośnikiem tłuszczowym oraz krople stosowane pod język.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here