trądzik guzkowo-torbielowaty

Trądzik guzkowo-torbielowaty, różni się znacznie od pozostałych rodzajów trądziku. Jest dość ostrą postacią, która charakteryzuje się ropnymi torbielami, występującymi na skórze twarzy. Wypryski są wypełnione płynem i mają czerwoną ‚obwódkę’. Mogą występować pojedynczo lub w grupie.

Na początku wypryski mają mały rozmiar, dopiero z czasem ilość płynu ropnego pod skórą stopniowo się zwiększa. Wtedy torbiele mogą mieć nawet kilka centymetrów. Są to bolesne zmiany, które goją się dość ciężko. Najczęstsze miejsca, gdzie występuje ten rodzaj trądziku to: twarz, pachy i pośladki. Zmiany skórne na twarzy są najłatwiejsze do wyleczenia, za to lubią powracać.

Przyczyny występowania trądziku guzkowo-torbielowatego

Trądzik torbielowato-grudkowy występuje zdecydowanie częściej u mężczyzn, niż u kobiet. Wynika to z tego, że za ten rodzaj trądziku odpowiedzialne są męskie hormony płciowe – androgeny. Główną przyczyną są czynniki genetyczne i układ hormonalny. Tutaj higiena osobista, styl życia i pielęgnacja skóry nie ma znaczenia.

Przeczytaj też: http://www.gdansk4u.pl/kosmetyki-na-opryszczke-co-warto-wybrac/

Jak leczyć trądzik guzkowo-torbielowaty?

Podstawą jest powstrzymanie się przed drapaniem i wyciskaniem zmian. Wypryski są mocno bolesne, ale nie ma sensu brać tabletek przeciwbólowych, ponieważ za bardzo nie pomogą. Należy unikać również stosowania preparatów wysuszających, ponieważ przyczyni się to później do wolniejszego gojenia rany.

Leczenie musimy zacząć od usunięcia przyczyny. Dlatego na początku powinniśmy udać się do dermatologa, który nam zleci wszystkie niezbędne badania, przede wszystkim hormonalne. Kolejnym krokiem jest udanie się do niego na wizytę z wynikami. Lekarz postawi diagnozę i wdroży leki.

Najczęściej stosowanymi lekami, przy takiej odmianie trądziku są: leki steroidowe, retinoidy i izotretyoina. Mogą być podawane wewnętrznie lub zewnętrznie. Dawkę dobiera lekarz. Leczenie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy, w trakcie może dojść do zmiany leków lub dawki. Po tym okresie następuje faza stabilizująca. Należy się uzbroić w cierpliwość i stosować się do zaleceń dermatologa.

Źródło: https://www.kreciolek.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here