epilepsja
fot. pixabay.com

Padaczka to poważna przewlekła choroba neurologiczna. Dotyczy około 1 procenta naszego społeczeństwa. Choć może się to wydawać niewiele, w praktyce to tysiące ludzi, którzy każdego dnia zmagają się z groźną chorobą. Zresztą, nie tylko dolegliwości związane z samą chorobą są utrudnieniem dla chorych na epilepsję. Muszą się oni dodatkowo zmagać z reakcjami ze strony społeczeństwa i swojego najbliższego otoczenia. Trzeba jednak starać się żyć normalnie, wypracować pewne zasady, które to ułatwią. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/epilepsja-wyglada-zycie-padaczka/

Epilepsja to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych. Ma ona charakter przewlekły, co oznacza, że chory zmaga się z nią przez całe życie. Padaczka może dać o sobie znać juz w dzieciństwie. Dzieje się tak, jeśli jest ona uwarunkowana genetycznie. Może też się uaktywnić w dorosłym życiu i dzieje się tak zazwyczaj na skutek poważnych urazów głowy czy też w konsekwencji innych chorób. 

Objawy epilepsji

Padaczka spowodowana jest zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu komórek mózgowych. Na co dzień chory może funkcjonować zupełnie normalnie, jednak w zależności od przebiegu i natężenia choroby częściej lub rzadziej doznaje ataków padaczkowych. Mają one silny przebieg, pojawiają się nagle, bez zapowiedzi, często są prowokowane bodźcami szczególnego typu, które docierają do mózgu. Może być to na przykład szybko zmieniające się, mrugające światło. Podczas ataku następuje silny skurcz mięśni, chory traci przytomność. Mogą towarzyszyć im zaburzenia mowy, słuchu, odrętwienie. W ostrzejszych atakach pojawiają się drgawki, ślinotok. 

Jak sobie radzić na co dzień

Napady padaczkowe mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. To, co powinien więc zrobić on w pierwszej kolejności, to powiadomienie swojego otoczenia o chorobie, a także poinstruowanie go jak powinni postępować w przypadku ataku, jak mogą mu pomóc. W ten sposób wszyscy będą się czuli pewnie w tej sytuacji. 

Druga istotna kwestia to ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarzy, regularne zażywnie lekarstw, unikanie miejsc, które mogą wywołać napad. 

Przeczytaj też: http://www.gdansk4u.pl/implant-czy-mostek/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here